Chcesz zdrowo się odżywiać? W takim razie w Twojej diecie nie może zabraknąć produktów z dużą zawartością żelaza. Jest to pierwiastek, który odpowiada za budowę białek i enzymów w organizmie człowieka, a ponadto to jeden z niezbędnych elementów potrzebnych do transportu tlenu. Gdy brakuje żelaza w organizmie, to zaczynają pojawiać się różne problemy zdrowotne. Warto wiedzieć, że najlepiej wchłanialne żelazo jest w pożywieniu, dlatego też przygotowaliśmy artykuł, w którym przedstawiamy produkty o największej zawartości żelaza.

Żelazo pochodzenia zwierzęcego i roślinnego

Zanim przejdziemy do przedstawienia produktów, w których znajdują się największe ilości żelaza, to warto najpierw napisać kilka słów o żelazie. Wyróżniamy żelazo pochodzenia zwierzęcego (hemowe), jak i również pochodzenia roślinnego (niehemowe). Oto garstka ważnych informacji dotyczących żelaza: 

       niedobór żelaza najczęściej spowodowany jest nieodpowiednią dietą, ale częstą przyczyną są też obfite miesiączki, czy choroby nowotworowe,

       objawy niedoboru żelaza to przede wszystkim bóle głowy, przyspieszone bicie serca, nadmierne zmęczenie i senność,

       dorośli mężczyźni powinni spożywać 10 mg w ciągu dnia, natomiast kobiety 18 mg,

       żelazo hemowe przyswajalne jest w 20%, natomiast niehemowe w 5%,

       żelazo pochodzenia zwierzęcego wchłania się znacznie lepiej niż to pochodzenia roślinnego.

Produkty pochodzenia zwierzęcego bogate w żelazo

Najlepiej sięgać po produkty spożywcze w postaci żelaza hemowego. Przyswajalność żelaza hemowego z pożywienia jest na poziomie nawet 20%! Największe ilości żelaza znajdziemy w podrobach takich jak m.in. wątroba, nerki, serca, czy żołądki. W wątróbce wieprzowej jest aż 18 mg żelaza na 100 gram produktu, natomiast wątróbki cielęce i drobiowe mają go trochę mniej - około 10 mg. Duże ilości tego pierwiastka są też w wieprzowych i cielęcych nerkach. 

Produkty bogate w żelazo to także kaszanka, salceson, kabanosy, czy pasztet. Osoby uwielbiające ryby na pewno ucieszą się na wieść, że one również zawierają sporą dawkę żelaza - zwłaszcza makrela, śledzie, czy sardynki. Żelazo znajdziemy również w jajkach - 2,2 mg w 100 g produktu. 

Produkty pochodzenia roślinnego z dużą ilością żelaza

Żelazo znajdziemy również w produktach pochodzenia roślinnego. Na pierwsze miejsce zasługują płatki kukurydziane, jak i również otręby pszenne, w których znajduje się nawet 10 mg żelaza na 100 gram produktów. Warto też regularnie jeść pestki dyni, czy słonecznika, bowiem znajduje się w nich około 7-8 mg żelaza na 100 g produktu. Natka pietruszki również zawiera dość dużo żelaza - 5,3 mg w 100 g produktu. Poza tym warto jeść takie produkty jak kasza gryczana, kasza jaglana, rośliny strączkowe (do który zaliczamy m.in. fasolę), a także chleb żytni. Inne produkty bogate w żelazo to: 

       kakao - prawie 11 mg żelaza w 100 g,

       sezam - 18 mg żelaza w 100 g,

       siemię lniane - 5,7 mg żelaza w 100 g,

       tofu - 5,4 mg żelaza w 100 g.

Aby dostarczyć organizmowi cennego żelaza, możemy także sięgać po owoce. Najwięcej tego pierwiastka zawierają morele - 6 mg na 100 g, a także jabłka - 3 mg na 100 g. Innymi owocami, które zawierają żelazo, są suszone śliwki i  jagody. 

Jak uzupełnić niedobór żelaza w organizmie?

 Zazwyczaj wystarczy jedynie wprowadzenie zmian w diecie i spożywanie wyżej wymienionych produktów. Czasem jednak okazuje się, że to za mało i potrzebne są inne środki. W takiej sytuacji warto sięgnąć po żelazo suplement diety, dzięki któremu szybko uzupełnimy niedobory żelaza i zapobiegniemy anemii. Warto tutaj dodać, że poważne niedobory tego pierwiastka są najczęstszą przyczyną niedokrwistości, dlatego warto jak najszybciej sięgnąć po tabletki z żelazem. Ich szeroki wybór możemy znaleźć w aptekach i są one dostępne bez recepty.

Czego powinny unikać osoby z niedoborem żelaza?

Warto wiedzieć, że istnieją produkty, które zmniejszają wchłanianie żelaza z pożywienia. Dlatego też warto zrezygnować przede wszystkim z herbaty i kawy, bowiem zawierają one spore ilości tanin i szczawianów, jak i również dużych ilości fosforu, które znajdziemy m.in. w napojach o smaku coli. Jak twierdzą eksperci, warto też unikać takich produktów jak płatki owsiane, czy otręby, ponieważ charakteryzują się dużą zawartością fitynianów.