Co to jest żelazo sukrosomalne?

Tak, jak wspomnielismy, żelazo sukrosomalne to forma żelaza doustnego, nowej generacji o budowie cząsteczki, która umożliwia wchłanianie żelaza w jelicie w całości. Skuteczność żelaza sukrosomalnego obserwuje się już w pierwszych tygodniach przyjmowania, nawet u osób obciążonych przewlekłymi chorobami zapalnymi (np. celiakia, niewydolność nerek albo choroby reumatyczne). Badania potwierdzają, że żelazo sukrosomalne (Sucrosomial® Iron) może być również alternatywą dla żelaza podawanego dożylnie.

Żelazo sukrosomalne (Sucrosomial® Iron) to przełom w obszarze suplementacji żelazem!

Niech nikogo nie zmyli niska porcja żelaza na opakowaniu!

Ponieważ żelazo sukrosomalne (Sucrosomial® Iron) wchłania się w całości w jelicie to porcja żelaza sukrosomalnego musi być niższa. W badaniach porównawczych określono, że 4 razy niższa ilość żelaza sukrosomalnego wykazuje działanie porównywalne do typowych, wysokich porcji zwykłego żelaza. Co do zasady - żelazo wchłania się odwrotnie proporcjonalnie - czyli im mniejszą porcję podajemy, tym więcej zostanie wchłonięte.

Zatem, niech Cię nie zmylą stosunkowo niewielkie porcje żelaza podane na opakowaniach suplementów marki SiderAL®. Otoczka sukrosomalna gwarantuje najwyższy poziom wchłaniania i chroni śluzówkę żołądka i jelit przez typowym dla kuracji żelazem, podrażnieniem.

Tym właśnie charakteryzuje się żelazo sukrosomalne - optymalne wchłanianie i wysoka tolerancja!

SiderAL® - preparat z żelazem na polskim rynku!

SiderAL® to marka suplementów diety z żelazem sukrosomalnym (Sucrosomial® Iron) od kilku lat dostępna także w Polsce.

Musisz wiedzieć, że SiderAL® został przebadany w licznych badaniach, które potwierdzają jego najwyższą tolerancję. SiderAL® jako suplement diety, jest dostępny m. in. w aptekach. Ta forma żelaza doustnego to, bez wątpienia, rozwiązanie dla osób, które nie tolerują innych form żelaza doustnego.

niedobór żelaza

W Polsce dostępne są następujące formy żelaza sukrosomalnego:

 • SiderAL® w formie kapsułek – 1 kapsułka zawiera 14 mg żelaza oraz witaminę C i B12.
 • SiderAL® Forte w formie kapsułek – 1 kapsułka zawiera 30 mg żelaza oraz witaminę C.
 • SiderAL® Gocce w formie kropli – 1 ml (10 kropli) zawiera 7 mg żelaza. Przyjazny smak toffi to dodatkowy atut kropli.
 • SiderAL® Folic w formie saszetek do wysypania na język – 1 saszetka zawiera 21 mg żelaza, witaminy: C, D3, B12, B6 i kwas foliowy. Ma owocowy smak, a proszek rozpływa się na języku.

Z informacji podanych przez producenta wynika, że chcąc spożyć SiderAL® należy podzielić przez 4 zalecaną porcję zwykłego żelaza do spożycia. Jest to uśredniona wartość określona w badaniach.

SiderAL® i SiderAL® Forte to suplementy diety z żelazem sukrosomalnym (Sucrosomial® Iron) dla osób preferujących formę kapsułki.

SiderAL® Folic w saszetkach polecany jest kobietom ciężarnym ponieważ zapotrzebowanie na żelazo w trakcie ciąży wzrasta nawet o 50%. To także dobra forma dla nastolatek w okresie dojrzewania. SiderAL® Gocce w formie kropelek o smaku toffi to produkt polecany dzieciom. 

Jem, co chcę!

Jeśli zmagasz się z niedoborem żelaza, to wiesz już zapewne, że to co i kiedy jesz, ma ogromny wpływ na wchłaniania żelaza. Restrykcje dotyczące spożywania kawy, herbaty czy produktów mlecznych, konieczność przyjmowania żelaza na czczo i zakwaszania żołądka witaminą C… Wszystko, by lepiej się wchłonęło… 

Produkty marki SiderAL® dostępne w formie kapsułek, saszetek i kropli, można spożywać raz dziennie o dowolnej porze, niezależnie od tego, co i kiedy jemy. 

Żelazo sukrosomalne (Sucrosomial® Iron) marki SiderAL® nie podlega żadnym blokerom wchłaniania. Wchłania się w całości podanej porcji do spożycia. Wynika to z faktu, że otoczka sukrosomalna swą budową imituje cząsteczki tłuszczu. Dlatego organizm kieruje cząsteczki żelaza sukrosomalnego do krwi takimi drogami wchłaniania jak chylomikrony, a nie trudnymi kanałami absorpcji dla jonów metali. 

Żelazo sukrosomalne – co to właściwie jest? 

 • Pirofosforan żelaza
  Żelazo sukrosomalne SiderAL® zawiera pirofosforan żelaza (III), który podnosi poziom hemoglobiny szybciej niż inne związki żelaza, ponieważ wykazuje większe powinowactwo do transferryny, czyli białka transportującego. Uwolnione w wątrobie żelazo wiąże się z transferryną i w krótkim czasie jest wykorzystywane w szpiku do produkcji czerwonych krwinek. Pirofosforan żelaza (III) zamknięty w otoczce sukrosomalnej dociera w niezmienionej formie aż do wątroby. Przez całą tę drogę przez układ pokarmowy nie zmienia się także stopień utlenienia żelaza.

 

 • Sukrosom
  Jest to trójwarstwowa biologiczna otoczka, stworzona dzięki innowacyjnej technologii. Żelazo w formie sukrosomalnej, nie wymaga obecności specyficznych transporterów błonowych i kanałów dla żelaza. Najprościej - dzięki otoczce sukrosomalnej żelazo wchłania się w jelicie w całości podanej porcji (100%) wykorzystując alternatywne kanały wchłaniania typowe dla tłuszczu (przenika przez komórki jelita na zasadzie endocytozy, wnika także między komórkami jelitowymi i przez komórki M).
  Otoczka sukrosomalna jest, opatentowaną technologią, która od niedawana jest dostępna także na polskim rynku w produktach marki SiderAL®.

W tematach związanych z niedoborem żelaza stosuje się różne preparaty żelaza. Najistotniejsze w wyborze odpowiedniego preparatu są: wchłanianie żelaza i tolerancja produktu przez układ pokarmowy.
Na rynku są dostępne suplementy diety zawierające następujące składniki: siarczan żelaza, żelazo elementarne, glukonian żelaza, proteinianobursztynian żelaza, chelat żelaza, diglicynian żelaza, fumaran żelaza, produkty w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza z cukrem. Cechą wspólną wymienionych form jest sposób wchłaniania w jelicie. Jedne z wymienionych związków lepiej, inne gorzej się wchłaniają, ale wszystkie podlegają procesom enzymatycznym i hormonalnym, które ograniczają absorpcję żelaza. Niewchłonięte żelazo zostanie wydalone, ale "po drodze" może spowodować burzę w przewodzie pokarmowym i znacznie obniżyć komfort życia.

W PRZYPADKU ŻELAZA SUKROSOMALNEGO - dzięki otoczkom sukrosomalnym, w które "zapakowane" są cząsteczki żelaza, SiderAL® wchłania się w całości, tak jak składniki odżywcze typu tłuszcze. Żelazo sukrosomalne wchłaniane jest w jelicie w całości podanej porcji, bez strat żelaza, bez nieprzyjemnych dolegliwości z tym związanych.

Gdzie kupić żelazo sukrosomalne?

SiderAL® zawierający żelazo sukrosomalne (Sucrosomial® Iron) jest dostępny w sklepie dystrybutora suplementu - www.phamily.pl, aptekach internetowych oraz wybranych aptekach stacjonarnych. 

Producent: 
Junia Pharma S.r.l,/Pharmanutra S.p.A.
Via delle Lenze, 216/B, 56122 Piza-Włochy

Piśmiennictwo:

 1. Brilli E., Lipinski P., Barnadas R., Camacho,M., Fabino A., Giordano G., et al. (2017) Sucrosomial Iron Absorption Involve M Cells Interaction. Abstract No. 2217. 59th Annual Meeting and Exposition, American Society of Hematology.
  http://www.bloodjournal.org/ 
 2. Gómez-Ramírez S., Brilli E., Tarantino G., Muñoz M., Sucrosomial
  iron: a new generation iron for improving oral supplementation.
  Pharmaceuticals (Basel) 2018 Dec; 11(4): 97.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
 3. Bertani L., Tricò D., Zanzi F, Baiano Svizzero G., Coppini F., de Bortoli N., Bellini M., Antonioli L., Blandizzi C., Marchi S., Oral Sucrosomial Iron Is as Effective as Intravenous Ferric Carboxy-Maltose in Treating Anemia in Patients with Ulcerative Colitis. Nutrients 2021, 13(2), 608; 
  https://doi.org/
 4. Giordano G., Berardi D., Berardi G., Di Gregorio G., Carabellese B., Licianci A., Magri M., Gigli R., Di Marzio L., Niro G., Sucrosomial® iron vs. different iron oral formulation in iron-deficiency anemia due to gastrointestinal bleeding: multicentric randomized study, Expert review of hematology, 2017, 10, 18‐19 | added to CENTRAL: 31 March 2019 | 2019 Issue 3
 5. Griveas I., Efficacy and tolerability of oral Sucrosomial® iron in CKD patients with anemia.  
  EXPERT REVIEW OF HEMATOLOGY, 2017 VOL. 10, NO. S1, 1–40
  https://doi.org/
 6. Fabiano A., Brilli E., Fogli S., Beconcini D., Carpi S., Tarantino G., Zambito Y., Sucrosomial®iron absorption studied by in vitro and ex-vivo models. Eur J Pharm Sci. 2018 Jan 1;111:425-431. doi: 10.1016/j.ejps.2017.10.021. Epub 2017 Oct 18. PMID: 29055735 
 7. Romano M.,SUCROSOMIAL® IRON IS EFFECTIVE IN CORRECTING INFLAMMATORY BOWEL DISEASE ANEMIA AND MORE TOLERABLE THAN SULPHATE IRON, Gastroenterology Unit, Hospital San Giovanni di Dio and Ruggi d’Aragona, Salerno, Italy
 8. Francesca Parisi F., Berti C., Mandò Ch., Martinelli A., Cristina Mazzali C., Cetin I., Effects of different regimens of iron prophylaxis on maternal iron status and pregnancy outcome: a randomized control trial. (2017) Effects of different regimens of iron prophylaxis on maternal iron status and pregnancy outcome: a randomized control trial, The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine, 30:15, 1787-1792, DOI: 10.1080/14767058.2016.1224841
  https://doi.org/
 9. Evaluation of Sucrosomial® Iron efficacy in paediatric patients with iron deficiency anaemia in an outpatient setting By Junia Pharma, NF 16(1) Ingr Sideral TM
 10. Albrecht P., Wpływ niedoboru żelaza na ciążę i płód, Opieka Okołoporodowa, wrzesień 2022, NR 7. 
  https://www.opiekaokoloporodowa.pl/
 11. Dudkowiak R., Żelazo sukrosomalne (SiderAL) – nowa opcja suplementacji doustnej w niedokrwistości. Świat Med Farm 2019; 7(218): 98-102.
 12. https://www.pharmanutra.it/en/
 13. https://juniapharma.it/product/sideral-gocce/
Monika Kluczyk

Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończyła także II-stopniowy kurs dietetyki. Interesuje się ochroną zdrowia, uwielbia aktywny tryb życia. Obecnie jako krajowy kierownik sprzedaży w firmie farmaceutycznej, zajmuje się promocją suplementów diety i produktów wspierających zdrowie.