Bladość skóry to jeden z najbardziej znanych objawów niedoboru żelaza. Cierpi na niego naprawdę wiele osób - a wiele z nich nawet o tym nie wie! Warto tutaj podkreślić, że niedobór żelaza w organizmie ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego też braki trzeba jak najszybciej uzupełnić. Możemy to zrobić poprzez spożywanie żywności zawierającej duże ilości żelaza. Innym rozwiązaniem jest suplementacja tego pierwiastka. Jakie są jeszcze inne objawy niedoboru żelaza? Sprawdź to w naszym artykule!

Jakie są przyczyny niedoboru żelaza?

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza jest nieodpowiednia dieta. Przyrządzając posiłki każdego dnia, nie zastanawiamy się nad tym, ile zawierają żelaza, przez co nasz organizm otrzymuje go zbyt mało. Wiele osób stosuje też dietę wegetariańską lub wegańską - a te również mogą być przyczyną niedoboru, jeśli dieta została nieodpowiedzialnie zbilansowana.

Inną przyczyną niedoboru tego pierwiastka może być jego nieprawidłowe wchłanianie. To problem, który dotyczy przede wszystkim osób, które ciepią na choroby takie jak celiakia, czy nieswoiste zapalenie jelit. Oprócz tego u niektórych osób występuje zwiększone zapotrzebowanie na żelazo - dotyczy to przede wszystkim najmłodszych, jak i ciężarnych. Są to osoby, które muszą zadbać o przyjmowanie większej ilości żelaza. Dobrą opcją jest też jego suplementacja.

Niedobór żelaza nie jest również obcy kobietom, które mają obfite miesiączki. Jednak warto tutaj podkreślić, że utrata dużej ilości krwi to problem, który może wystąpić również w wyniku utajonego krwawienia, czy chociażby u osób, które regularnie oddają krew.

Jakie są objawy niedoboru żelaza?

U osób zmagających się z anemią można zaobserwować szereg różnych objawów. Poniżej przedstawimy te, które występują najczęściej.

Nadmierne zmęczenie

Zmęczenie to objaw, który występuje praktycznie u wszystkich osób zmagających się z anemią. Dlaczego ono występuje? Powód jest prosty - organizm nie posiada wystarczającej ilości żelaza, aby móc wytworzyć białko zwane hemoglobiną, a to właśnie ono jest pomocne, jeśli chodzi o przenoszenie tlenu w organizmie. Trzeba tutaj jednak podkreślić, że zmęczenie to objaw wielu różnych chorób, dlatego, jeśli występuje u nas nadmierne zmęczenie, to udajmy się do lekarza, który najprawdopodobniej zleci podstawowe badania, z których dowiemy się, czy zmagamy się z niedoborem żelaza.

Blada skóra

Kolejnym alarmującym sygnałem, który może świadczyć o niedoborze żelaza, jest bladość skóry. Dlaczego tak się dzieje? Hemoglobina znajdująca się w krwinkach czerwonych jest odpowiedzialna za nadawanie krwi czerwonego koloru, dlatego też zbyt mała ilość żelaza powoduje, że krew jest dużo mniej czerwona. Co więcej: bladość może się pojawić jedynie na jednym fragmencie ciała, a może objąć także całe ciało.

Ból głowy

Innym objawem niedoboru żelaza mogą być bóle głowy. Ciekawe jest jednak to, że nadal nie do końca wiadomo, jaki jest związek między bólami głowy a niedoborem żelaza. Choć jak mówią eksperci, przyczyną może być to, że do mózgu dociera zbyt mała ilość tlenu, przez co naczynia krwionośne w mózgu zaczynają puchnąć, czego skutkiem są bóle głowy.

Sucha skóra, włosy i paznokcie

Osoby zmagające się z niedoborem żelaza mogą zaobserwować u siebie suchą skórę, włosy i paznokcie, a to wszystko dlatego, że niedobór tego pierwiastka przyczynia się do obniżenia poziomu hemoglobiny we krwi, co przekłada się na zmniejszenie ilości tlenu, który jest dostępny dla komórek odpowiedzialnych za wzrost włosów. A kiedy brakuje tlenu… to skóra, włosy i paznokcie stają się suche.

Zadyszka

Zauważyłeś, że nagle spacer zaczął powodować u Ciebie zadyszkę? A może pójście do sklepu oddalonego o 100 m skończyło się dużym zmęczeniem - takim, jakbyś pokonał maraton? Najprawdopodobniej cierpisz na niedobór żelaza. Skąd ta zadyszka? Pojawia się, ponieważ niski poziom hemoglobiny oznacza również niski poziom tlenu, co przekłada się na to, że nasze mięśnie nie mają siły do wykonywania prostych codziennych czynności - takich jak  np. wyjście do sklepu.

Rzadsze objawy niedoboru żelaza

Powyżej wymieniliśmy dość znane objawy niedoboru żelaza, aczkolwiek warto tutaj podkreślić, że u niektórych osób występują też inne - takie jak np. zimne dłonie i stopy. Wiele dorosłych osób zmagających się z niedoborem tego pierwiastka cierpi też na depresje. Ponadto każdy doskonale wie, że żelazo jest niezbędne dla funkcjonowania układu odpornościowego.

Jak uzupełnić braki żelaza?

Aby uzupełnić braki żelaza, wystarczy stosować dobrze skomponowaną dietę. Nie może w niej brakować produktów, które zawierają żelazo. I tak oto warto wiedzieć, że największe ilości tego pierwiastka znajdziemy w wołowinie, cielęcinie oraz baraninie - czyli ogólnie rzecz ujmując: w czerwonym mięsie. Żelazo znajdziemy również w przetworach mięsnych, które spożywamy każdego dnia - np. wędliny. Mamy też dobrą informację dla osób, które uwielbiają jeść ryby - one również zawierają duże ilości żelaza.

Choć najważniejsza jest dieta, to nie zawsze wystarcza. Czasem jedynym wyjściem jest sięgnięcie po suplementy diety - zwłaszcza, jeśli zmagamy się z długotrwałym niedoborem żelaza. Na rynku nie brakuje różnych suplementów z żelazem, takich jak sideral, jednak pamiętajmy, aby przyjmować je jedynie po konsultacji ze specjalistą.

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele objawów niedoboru żelaza. Jeśli zauważyliśmy któryś z nich u siebie, to nie ma na co czekać, jak najszybciej udajmy się do lekarza, który zleci podstawowe badania, z których dowiemy się, co nam dolega. 

Phamily.pl