Sezon urlopowy za pasem. Planując wyjazdy wakacyjne, pakując walizkę, pamiętajmy o ważnej kwestii, jaką jest nasza wakacyjna apteczka. Dzięki temu będziemy mieli spokojną głowę w razie zdrowotnych sytuacji awaryjnych. Mając pod ręką najpotrzebniejsze preparaty i medykamenty, skorzystamy w pełni z urlopu i przywieziemy jedynie pozytywne wspomnienia.

Co powinna zawierać taka apteczka na wyjazd wakacyjny? Dzięki poniższym radom, jej przygotowanie nie sprawi żadnego problemu. 

Co włożyć do apteczki

Czas wakacji, to czas urlopów i wyjazdów. Mamy wtedy okazję do wypoczynku i relaksu. Szykując się na wyjazd, skrzętnie kompletujemy swój bagaż, aby być przygotowanym na różne warunki pogodowe. Podczas wyjazdu jesteśmy narażeni nie tylko na zmienną aurę, ale także na zmianę środowiska oraz jedzenia, a to niesie za sobą pewne ryzyko. Warto pamiętać, że odpowiednio skompletowana apteczka, zadba o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.  Dodatkowo oszczędzimy czas i nerwy związane z poszukiwaniem apteki. Nie jesteśmy w stanie zabrać wszystkiego ze swojej apteczki domowej, jednak są leki wakacyjne, których nie powinno zabraknąć na naszym wyjeździe.

Leki przyjmowane na stałe

Trzeba mieć na uwadze, że każdy powinien indywidualnie dobrać zawartość apteczki. Oprócz podpowiedzi, jakie leki warto mieć ze sobą, konieczne jest zapakowanie leków, które bierzemy na stałe. Przed wyjazdem trzeba również zadbać o odpowiedni zapas tych preparatów, które przyjmujemy na co dzień.

Leki przeciwbólowe

Wśród leków wakacyjnych na pewno muszą znaleźć się tabletki przeciwbólowe. Długa podróż lub zmiana klimatu mogą spowodować ból głowy. Aby nie utrudnił nam czerpania przyjemności z wyjazdu, warto mieć środki, które uśmierzą ból. Dodatkowo, większość tych preparatów działa również na gorączkę.

Preparaty na przeziębienie

Rozgrzany od słońca organizm i zimne napoje lub lody, mocno podkręcona klimatyzacja - to łatwy przepis na przeziębienie. Przy silnych objawach i gorączce pomogą wcześniej wspomniane tabletki przeciwbólowe. Aby infekcja nie popsuła nam urlopu, warto działać od razu, dlatego w apteczce na wakacje, warto by znalazły się leki na ból gardła, a także preparat na katar. Świetnym rozwiązaniem w tym przypadku jest spray Medenosin®* dla dorosłych oraz Medenosin BABYKIDS** dla dzieci od 2 lat, który jest nowym podejściem do łagodzenia objawów nieżytu nosa, a także uniwersalnym rozwiązaniem, niezależnie od przyczyny kataru.

*Medenosin dla dorosłych jest przewidziany do stosowania w leczeniu objawów ostrego nieżytu nosa i zapalenia zatok przynosowych.

**Medenosin BABYKIDS dla dzieci jest przewidziany do stosowania w oczyszczaniu i nawilżaniu nosa podczas przeziębienia i nieżytu nosa.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Lek na biegunkę

Zmiana diety, nowe potrawy i obce miejsce mogą nieść za sobą problemy jelitowe. Apteczka turystyczna powinna być wyposażona w preparat przeciwbiegunkowy. Dodatkowo przed wyjazdem i w czasie jego trwania, możemy wspomóc się probiotykami, które będą minimalizowały ryzyko wystąpienia biegunki. W tym temacie ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego nie zapomnijmy o zapakowaniu do swojej wakacyjnej apteczki elektrolitów. Elektrolity zapobiegające odwodnieniu, sprawdzą się także przy upałach.

Preparaty na chorobę lokomocyjną

Tabletki na chorobę lokomocyjną to niezbędnik urlopowicza z tą przypadłością. Dzięki temu podróż minie bez dyskomfortu. Tutaj warto mieć na uwadze, że takie preparaty powinno się zażyć odpowiednio wcześniej, zanim wyruszymy w drogę.

Leki na alergię

Osoby zmagające się z alergią nie powinny zapominać o środkach przeciwalergicznych. Ale nie tylko dla nich leki przeciwhistaminowe są obowiązkowe w apteczce na wakacje. W nowym środowisku, może okazać się, że uczula nas coś, z czym nie mieliśmy do tej pory kontaktu. Poza tym preparaty na alergię w postaci żelu czy maści, sprawdzą się, gdy pogryzą nas lub użądlą owady (komary, meszki, osy), zmniejszając obrzęk, ból czy swędzenie.

Preparaty na insekty

Sprawdzony repelent na komary przyda się niezależnie, gdzie się udajemy. Te owady potrafią uprzykrzyć urlop, zostawiając swędzące ukłucia na ciele. Gdy wybieramy się w miejsce zalesione, oprócz środka odstraszającego komary, nasza apteczka powinna zawierać preparat przeciw kleszczom. O ile ugryzienia komarów powodują jedynie dyskomfort, ukąszenie kleszcza może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Tutaj bardzo ważna jest profilaktyka i ochrona.

Kosmetyki do wakacyjnej apteczki

Każdy podczas swojego urlopu nastawia się na kąpiel słoneczną, jednak warto wiedzieć, jak mądrze z niej korzystać! W naszej torbie powinno znaleźć się miejsce na ochronę przeciwsłoneczną. Krem ochronny SPF to niezbędnik w apteczce turystycznej. Filtr warto dobrać do naszej skóry i przewidzianej ekspozycji na słońce. Dodatkowo, przy sytuacjach awaryjnych, warto mieć krem po opalaniu, który złagodzi podrażnienia słoneczne.

Środki opatrunkowe

Otarcia, rany i drobne urazy to częste historie na urlopie. Co zabrać ze sobą, aby odpowiednio zadziałać? W wakacyjnej apteczce warto mieć środek odkażający i materiały opatrunkowe takie jak: jałowe gaziki, bandaż i plastry. Gdy planujemy aktywny wypoczynek, wśród opatrunków wakacyjnych, powinniśmy mieć opaskę elastyczną, a także preparat na obrzęk i na ból w maści lub żelu.

Apteczka dziecka

Wyruszając na wczasy rodzinne lub szykując dziecko na samodzielny wyjazd, trzeba pakowanie apteczki dostosować do jego wieku. Apteczka wakacyjna dla dziecka tak naprawdę zawiera dokładnie te same preparaty, tylko z przeznaczeniem dla dzieci, np. leki przeciwbólowe w postaci syropu, opatrunki wakacyjne w różnych kolorach czy z postaciami ulubionych bajek, a repelent na komary w łagodniejszym stężeniu.

W co dodatkowo wyposażyć apteczkę na wyjazd z dzieckiem?

Na wyjazd z małymi dziećmi warto zapakować też termometr, aby kontrolować ciepłotę ciała, inhalator (np. siateczkowy, który jest kompaktowym rozwiązaniem) oraz aspirator do nosa. Rozmiary tych sprzętów są niewielkie, a mogą ułatwić nam zaopiekowanie się chorym maluszkiem.

Wyjazd za granicę

Poszczególne kraje mają różne zasady, jeśli chodzi o przewóz leków. Sprawdź, czy możesz zabrać za granicę – a jeśli tak, to w jakiej ilości – leki, które na stałe przyjmujesz. Leki zawarte w apteczce wyjazdowej powinny być przeznaczone na własny użytek i nie powinny przekraczać liczby opakowań wynikających z dawkowania i czasu pobytu w danym miejscu. Przewożąc np. insulinę czy inne leki w postaci zastrzyków, niezbędne jest posiadanie przy sobie zaświadczeń lekarskich, potwierdzających konieczność przyjmowania tych leków.

Tutaj, oprócz preparatów leczniczych, warto mieć przy sobie ubezpieczenie lub kartę EKUZ, by nie martwić się ewentualnymi kosztami opieki medycznej za granicą.

Odpowiednio dobrana apteczka to niezbędnik urlopowicza. Zawartość apteczki zawsze warto dobrze przemyśleć i przygotować z wyprzedzeniem. Dzięki temu będziemy mieli spokojną głowę na urlopie i w pełni skorzystamy z wypoczynku.

 

Joanna Marulewska

Absolwentka Analityki Medycznej oraz z wykształcenia technik farmaceutyczny z zamiłowaniem do fitoterapii. Wieloletnia praca pozwoliła jej na zdobycie bogatej wiedzy merytorycznej i praktycznej. Prywatnie pasjonatka trekkingu i turystyki aktywnej. Obecnie jest specjalistą ds. medycznych w firmie farmaceutycznej.