Codzienne, wspólne aktywności, beztroska zabawa i ciągłe dbanie o prawidłowy rozwój niemowlaka to nie lada wyzwanie. To proces, który wymaga ogromu wysiłku, czułości i zaangażowania. Gdy dodatkowo w pierwszych miesiącach życia naszego malucha pojawiają się nieoczekiwane trudności, takie jak chociażby kolki czy bolesne ząbkowanie, nawet najlepsza mama może mieć po prostu dość. Rozumiemy to i jesteśmy z Tobą!

Choć czasem jest ciężko, pamiętaj, że wspieranie dziecka, szczególnie w trudnych chwilach, takich jak proces pojawiania się pierwszych ząbków jest niezwykle ważne. Twój spokój i opanowanie, a także podejmowanie odpowiednich kroków może sprawić, że pierwsze zęby Twojego dziecka pojawią się bez większych kłopotów. Zimne okłady, specjalne preparaty, czy gryzaki…To wszystko niesie pomoc maluszkowi. 

Czasami jednak dobrze znane, stosowane od lat sposoby na ząbkowanie nie przynoszą aż tak zamierzonego efektu w zamierzonym czasie. Wówczas warto zwrócić uwagę na kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci sprawniej osiągnąć sukces. Ząbkowanie nie musi być nieprzyjemnym i stresującym przeżyciem ani dla malucha, ani dla Ciebie. To może być kolejna, ciekawa przygoda - choć trochę wymagająca. 

Aby poczuć się pewniej, uzbrój się w cierpliwość i sprawdź koniecznie,  o czym pamiętać, przygotowując się do ząbkowania Twojego niemowlaka. Dowiedz się również, co robić, gdy pojawianiu się pierwszych ząbków malucha towarzyszą niechciane objawy. 

Po pierwsze – większa wiedza to większy spokój

Już w ciąży warto czytać o najważniejszych etapach zachodzących w pierwszym roku życia dziecka. Sprawdzone portale dla pacjentów czy blogi o tematyce medycznej są kopalnią informacji. Warto zaglądać także na bloga www.phamily.pl, gdzie na bieżąco pojawiają się artykuły o tematyce zdrowotnej i life-stylowej. Taka wiedza sprawi, że po przyjściu na świat oczekiwanego maleństwa, kolejno pojawiające się sytuacje nie będą dla Ciebie aż tak dużym zaskoczeniem. 

Przygotowanie do ząbkowania (podobnie jak do całego macierzyństwa) to także czas, który warto wykorzystać na rozmowy z koleżankami czy siostrami, które „przerobiły” temat u siebie. Być może mają jakieś sprawdzone patenty, które ułatwiły im życie? Warto pomyśleć o tym wcześniej, gdy jeszcze nie jest się pochłoniętym wszystkimi rodzicielskimi obowiązkami. 

Po drugie - sprawdź, po czym poznać ząbkowanie

Jeśli jednak Twój wyczekany maluch jest już na świecie i właśnie rozważasz, czy pojawiające się sygnały świadczą o ząbkowaniu, poniżej znajdziesz kilka najważniejszych symptomów wyżynania się pierwszych ząbków, które mogą stanowić dla Ciebie pewien drogowskaz:

  • Dziecko coraz częściej wkłada paluszki lub całe rączki do buzi
  • Maluszek intensywnie się ślini – można to poznać bo mokrych ubrankach w okolicy szyi
  • Przy karmieniu dziecko jest niespokojne i widać, że dotykanie do dziąseł sprawia dyskomfort (np. smoczkiem od butelki lub łyżeczką)
  • Dziecko często wystawia język i widać, że się nim bawi, np. dotykając brody
  • Czasem może pojawiać się nietypowa senność i gorączka (jednak są to także objawy mogące świadczyć o rozwoju niebezpiecznej infekcji – powinny zostać skonsultowane z lekarzem).

Jeśli zauważasz któreś z wymienionych symptomów u swojego kilkumiesięcznego dziecka, z dużym prawdopodobieństwem proces ząbkowania właśnie się zaczynalub już się zaczął. Co robić? Przede wszystkim nie martw się i zachowaj spokój. Poza potencjalnymi niedogodnościami, które mogą Wam towarzyszyć, ząbkowanie to oczekiwany i dobry proces, który świadczy o tym, że z rozwojem Twojego maleństwa wszystko dzieje się tak, jak powinno.

Po trzecie - czułość to podstawa

Choć to pewnie oczywiste, warto pamiętać, że maluch potrzebuje naszej bliskości i miłości szczególnie wtedy, gdy czuje dyskomfort lub ból. Ząbkowanie to właśnie taki moment. Kontakt z najbliższą osobą – czyli najczęściej ukochaną Mamusią wpływa na dziecko kojąco i znacznie zmniejsza poziom stresu. Poświęć niemowlakowi więcej uwagi i koniecznie dużo się przytulajcie. Taka terapia może zdziałać cuda.

Pamiętaj również, aby nie denerwować się, gdy dziecko wyjątkowo domaga się Twojej obecności i np. nie chce przebywać z innymi osobami. Z dużym prawdopodobieństwem, to właśnie przy Tobie Twoje dziecko czuje się najbezpieczniej i  gdy ząbkowanie minie, maluch będzie w stanie z powrotem spędzać wesoły czas z Tatą czy rodzeństwem, a także znów zainteresować się swoimi ulubionymi zabawkami czy książeczkami.

Po czwarte - masaż

Masaż to jeden za najłatwiejszych sposobów na ząbkowanie. Można do tego celu wykorzystać po prostu nasze palce (zawsze po dokładnym umyciu) ale także gumowe gryzaki (warto wybrać takie, które są wypełnione wodą – można je schłodzić w lodówce) czy specjalne szczoteczki dla niemowląt z wystającymi grzebykami (które nakłada się na palec). Taki masaż powoduje redukcję swędzenia dziąseł oraz łagodzenie bólu, co natychmiast przynosi ulgę dziecku. Wykorzystanie schłodzonych gryzaków powoduje natomiast zmniejszenie stanu zapalnego, dlatego jest to również polecany sposób. Pamiętajmy jednak, żeby tzw. wodnych gryzaków nie zamrażać, a jedynie schłodzić w lodówce lub zimnej wodzie. 

Po piąte – produkty na ząbkowanie

Dostępne jest coraz więcej tego typu preparatów, które w zależności od swojego składu wykazują określone działanie – przeciwbólowe, przeciwzapalne czy odkażające. Wybór jest ogromny, dlatego jeśli decydujesz się na stosowanie żelu na ząbkowanie u swojego malucha, pamiętaj, aby dokładnie prześledzić jego skład, wskazania i rekomendowane dawkowanie. Polecane są szczególnie takie produkty, które nie zawierają żadnych szkodliwych dla niemowląt substancji – konserwantów, alkoholu czy cukru. Co istotne, tylko niektóre z oferowanych na rynku żeli posiadają jako substancję aktywną wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy, który jest bezpieczny i przebadany pod kątem skuteczności w zmniejszaniu dolegliwości związanych z ząbkowaniem. Produkty z kwasem hialuronowym wyróżniają się wysokim profilem bezpieczeństwa. Ze względu na brak w ich składzie substancji znieczulających czy przeciwbólowych, ryzyko przedawkowania i ewentualnych jego konsekwencji jest znacznie niższe.

 

Po szóste – dieta ząbkującego niemowlaka

Na koniec chcemy zwrócić uwagę na posiłki ząbkującego malucha. Pamiętaj, żeby nie podawać dziecku zbyt gorącego jedzenia, które może dodatkowo wzmagać stan zapalny i powodować dodatkową opuchliznę dziąseł. Ząbkowanie to także szczególny czas, gdy maluch powinien spożywać dużo płynów. Woda to podstawa, ale także herbatki (np. z rumianku) mogą być pomocne przy nawadnianiu organizmu. Duża ilość płynów powoduje, że nawet przy zmniejszonym apetycie czy gorączce, dziecku nie grozi niebezpieczne odwodnienie. 

Wszystkie wymienione sposoby mogą okazać się pomocne, gdy Twój maluch zaczyna ząbkować. Pamiętaj jednak, że kluczowa jest Twoja intuicja. To Ty jesteś najlepszą Mamą i najlepiej wiesz, co pomaga Twojemu dziecku, a co nie daje oczekiwanego efektu. 

Mama jest najważniejsza!

Czasem najbardziej skutecznym sposobem ukojenia bólu jest właśnie Twoja czułość i ciepło. W razie potrzeby warto jednak korzystać z dostępnych, bezpiecznych preparatów, które pomogą Tobie i Twojemu maluszkowi z uśmiechem cieszyć się każdym pojawiającym ząbkiem.

 
Phamily.pl