Młodo wyglądająca skóra jest dla Ciebie przedmiotem pożądania? Chcesz powstrzymać proces naturalnego starzenia, a przy okazji zadbać o jej zdrowie? Mamy dla Ciebie jedną radę: chroń skórę przed słońcem!

Ochrona przeciwsłoneczna to najważniejszy element pielęgnacji, ponieważ zapobiega wiotczeniu skóry i powstawaniu zmarszczek. Skąd taka pewność? Dowodem na to oprócz słynnego zdjęcia Billa McElligota, kierowcy ciężarówki, który jedną stronę twarzy wystawiał zawsze na działanie słońca, a drugą pozostawiał w cieniu i nigdy nie stosował filtrów przeciwsłonecznych, jest także badanie przeprowadzone przez naukowców z Australii. Przez 4 lata obserwowali oni grupę 900 osób w wieku 25-55 lat o jasnej karnacji – część miała za zadanie używanie kremu z filtrem SPF 15 codziennie w dokładnie określony sposób (rano oraz reaplikując kilka razy w ciągu dnia), część natomiast aplikowała krem według własnego uznania. Wyniki badania jednoznacznie pokazały, że osoby używające kremu z filtrem codziennie miały znacznie gładszą i bardziej sprężystą skórę

Co szkodzi skórze?

W drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele produktów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Jak wybrać ten najlepszy? Na początek przyda Ci się informacja o tym, że istnieją dwa rodzaje promieniowania UV: UVA i UVB. Promieniowanie UVA o każdej porze roku ma takie samo natężenie, przechodzi przez chmury i szyby. I chociaż nie powoduje ono żadnych oparzeń, wnika do głębokich warstw skóry i zwiększa ilość wolnych rodników. To ono odpowiada za fotostarzenie, przebarwienia posłoneczne i rozpad kolagenu. Chociaż jego działanie jest dla nas w zasadzie niewyczuwalne, wpływa na komórki naszego ciała, powodując ich uszkodzenia. Promieniowanie UVB natomiast powoduje, że nasza skóra staje się brązowa i w wyniku długotrwałej ekspozycji może stać się zaczerwieniona, poparzona i bolesna. To ono odpowiada za piegi na nosie, może także prowadzić do zaćmy, jeśli nie nosimy odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. 

Co chroni skórę?

Ważne zatem jest, by krem chronił nas przed oboma rodzajami promieniowania. Zwykle na opakowaniach kosmetyków znajdziemy oznaczenie SPF (Sun Protection Factor), które dotyczy ochrony przed promieniowaniem słonecznym, jednak – uwaga! – tylko przed UVB. Wybierz jak najwyższą wartość SPF, sprawdź jednak także, czy krem ma także oznaczenie IPD, PPD (PA) lub UVA. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym większa jest ochrona przed promieniowaniem UVA. 

Kremy przeciwsłoneczne mogą nas w różny sposób chronić przed promieniowaniem. Stosuje się w nich dwa rodzaje filtrów:

  • Mineralne (fizyczne) – filtry naturalnego pochodzenia, które odbijają promieniowanie niczym lustro. Bardzo rzadko uczulają i są odpowiednie dla wrażliwej skóry, jednak trudno się je rozprowadza na skórze i często pozostawiają białe smugi.
  • Chemiczne – chronią skórę poprzez pochłanianie promieniowana słonecznego. Z reguły są lżejsze i mniej wyczuwalne dla skóry, mogą ją jednak uczulać i podrażniać. 

Wiele kremów łączy zalety obu typów filtrów, tworząc kosmetyki, które charakteryzuje lekkość i brak efektu bielenia oraz dopasowanie do potrzeb wrażliwej skóry. 

Jeśli jeszcze nie stosujesz kremów z filtrami w codziennej pielęgnacji, możesz szybko to zmienić. Każda skóra jest inna i warto wybrać krem idealnie dopasowany do jej potrzeb. Czasem poszukiwanie idealnego rozwiązania może chwilę potrwać, nie poddawaj się jednak – właściwa ochrona przed słońcem to skuteczny sposób na oszukanie kalendarza i zachowanie młodej cery na długo.  

 
Phamily.pl