Ruch jest ważny w każdym wieku

W zdrowym ciele zdrowy duch. W tym przysłowiu nie ma nic zmyślonego, bo aktywność fizyczna w każdym wieku w codziennym życiu jest niezbędna, aby funkcjonować, a zbawienny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie . Niezależnie od metryki warto uprawiać sport, bo to buduje odporność.

Wdrażanie aktywności sportowej od najmłodszych lat jest ogromną wartością dodaną, dla najmniejszych dzieci ma wpływ w zasadzie na cały rozwój, nie tylko intensyfikuje motorykę małego człowieka , ale wspiera rozwój intelektualny, zwiększa podatność na różnego rodzaju bodźce, a to w przyszłości pozytywnie zaowocuje. Dorastającemu maluchowi będzie łatwiej budować relacje i więzi, a także prawidłowo reagować emocjonalnie, jeśli dostarczymy mu odpowiedniej ilości ruchu. Zwłaszcza w grupie, dla naszego przedszkolaka będzie miało to wpływ na integrację z rówieśnikami. Później, kiedy starsze dziecko pójdzie do szkoły obecność sportu w jego życiu na pewno pozytywnie wpłynie na samomotywację i dyscyplinę. To także czas na pierwsze ważne życiowe decyzje, określenie swoich pasji, zdecydowanie łatwiej się je podejmuje, kiedy młody człowiek ma już doświadczenie w sporcie.

Umiejętność samodyscyplinowania wygenerowana podczas ćwiczeń bardzo przydaje się również wchodzącym w dorosłość młodym ludziom. Mając hobby w postaci zajęć sportowych zdecydowanie łatwiej jest im złapać równowagę między pracą, a życiem prywatnym, a to dalej przekłada się na zdrowie psychiczne. A skoro mowa o zdrowiu również w tej strefie umysłowej, to bardzo wskazane jest uprawiania sportu również w średnim wieku, kiedy nasz organizm powoli traci umiejętność szybkiej regeneracji.

W tym czasie naszego życia aktywność fizyczna wspomoże opóźnianie procesów starzenia, poprawi jędrność skóry i wzmocni ochronę przed rozwijającymi się najczęściej już w wieku średnim chorobami takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca. Seniorzy, którzy regularnie uprawiają sport również są zdrowsi i zdecydowanie mniej narzekają na przeróżne bóle, a przecież o to chodzi, by jesień naszego życia bolała jak najmniej.

Warto uprawiać sport, bo to zapewnia lepsze i zdrowsze życie

Racjonalnie wykonywane ćwiczenia zmniejszają ryzyko chorób cywilizacyjnych. Osoby dorosłe w średnim wieku, które regularnie uprawiają sport są mniej podatne na rozwój otyłości, cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, astmy, miażdżycy i depresji. Regularna aktywność fizyczna jest kluczowym elementem w profilaktyce chorób serca. Korzyści z uprawiania sportu to jednak nie tylko dobra kondycja fizyczna, ale także większa pewność siebie.

Badania naukowe pokazują, że młodzi ludzie dopiero wkraczający w dorosłość, którym aktywność ruchowa nie jest obca lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych, zdecydowanie świadomiej podejmują trudne decyzje, są przy tym asertywni, bo każda aktywność fizyczna rozwija sprawność intelektualną. Wielkim tego świata w zasadzie zawsze w drodze do sukcesu towarzyszy ruch.

Prezydent USA Barack Obama każdy dzień zaczyna od joggingu, a znany aktor Jason Statham przez wiele lat trenował pływanie i skoki do wody. Wysportowani młodzi ludzie są kreatywniejsi, mają więcej czasu na realizację swoich pasji, bo potrafią gospodarować czasem efektywniej właśnie dzięki ćwiczeniom fizycznym. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna wyzwala w naszym organizmie endorfiny, endokannabinoidy i dopaminę- hormony odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia. Zalet jest cały wachlarz, a wad w zasadzie nie ma. Potrzeba tylko trochę czasu i motywacji...

Nie od razu Kraków zbudowano. Jak ważna jest silna motywacja do uprawiania sportu?

Teoretycznie prawie każdy wie jak aktywność fizyczna jest ważna i dostrzega wartość uprawiania sportu, jednak nie zawsze świadomość idzie w parze z motywacją. Motywacja, bardzo ważne słowo, w każdej sferze życia, a zwłaszcza jeśli mamy na myśli regularne ćwiczenia. Kiedy wokół otacza nas tyle prostszych i na pozór ciekawszych atrakcji, czasem ciężko znaleźć wewnątrz siebie mobilizację aby wsiąść na rower, czy poskakać na skakance.

Z pewnością nic się nie stanie, jeśli raz czy dwa razy zamiast pójść na spacer siądziemy przed telewizorem do ulubionego serialu, ale rola aktywności fizycznej w naszym życiu z każdym takim odstępstwem zaczyna schodzić na dalszy plan. Jeśli dodamy do tego jeszcze zmęczenie przez ciągłą gonitwę z domu do pracy, z pracy do szkoły i przedszkola po dzieci i dalej do domu do codziennych obowiązków, to faktycznie wartość uprawiania sportu ma dla nas drugorzędne znaczenie. A nie powinno, bo regularny wysiłek fizyczny pomoże nam się odnaleźć w tym pędzącym świecie. Bo sport ma znaczenie w dbaniu o swoje zdrowie, ale przede wszystkim pozwala znaleźć czas dla siebie i na to co lubimy albo co polubimy, bo da nam odrobinę niezależności i prywatności.

Na starcie zawsze jest trudno, zwłaszcza dorosłym, którzy ze szkolnej sali gimnastycznej lub boiska zeszli już dawno temu, ale może właśnie to jest ten czas, kiedy należy skupić się trochę na sobie. I nie, nie jest to egoistyczne podejście, bo jesteś matką i zamiast iść na spacer powinnaś wstawić kolejne pranie. Idź na rower, pospaceruj z przyjaciółką, bo to da Ci energię do dalszego biegu przez życie, niech szansa na sprostanie codzienności poprzez zatracenie się w aktywności fizycznej to będzie Twoja silna motywacja. Jeśli jesteś rodzicem, to zastanów się czy chcesz tylko patrzyć jak Twoje dziecko goni za piłką, czy jednak lepiej będzie jeśli wspólnie spędzicie czas na kopaniu tej piłki?

Do tego potrzebna jest dobra kondycja, a żeby ją mieć potrzebna jest wytrwałość i odpowiedzialność, ale efekty aktywności fizycznej w postaci wspólnych wspomnień i setek uśmiechów powinny dopingować Cię najbardziej. Za cel postawiłeś sobie utratę kilogramów, ale droga do niego jest ciężka? Podziel ją na etapy, stwórz planer, w którym zanotujesz postępy i wyznaczysz cele oraz nagrody- należą Ci się jak najbardziej! Dziel się sukcesami, ale miej też obok siebie wsparcie, zawsze jest odrobinę łatwiej z kimś życzliwym u boku kiedy zapał do ćwiczeń spadnie. I nigdy się nie poddawaj, bierz przykład z niemowląt. One chcąc chodzić muszą się nieraz przewrócić, ale wstają, nie poddają się, bo chcą więcej. I Ty zapragnij więcej! Zdrowsze życie Ci się po prostu należy w każdym wieku.

Czy uprawianie sportu w dojrzałym wieku jest bezpieczne? Podeszły wiek to nie przeszkoda, bo ruch ważny jest w każdym etapie życia

Sport jest ważny w każdym wieku, a w dzisiejszych czasach seniorzy są zdecydowanie bardziej świadomi jak aktywność ruchowa dobroczynnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie, regularna aktywność fizyczna osób starszych opóźnia procesy starzenia. Wydolność fizyczna w starszym wieku jest zdecydowanie mniejsza, niż u młodszego pokolenia, dlatego też przy doborze rodzaju aktywności fizycznej trzeba pamiętać o bezpieczeństwie.

Kontuzje mogą przytrafić się co prawda każdemu, ale u osób w wieku dojrzałym zdecydowanie trudniej powrócić do zdrowia po poważniejszych urazach. Jeśli nasz senior rozpoczyna przygodę z aktywnością fizyczną lub wraca do niej po dłuższej przerwie, to proponujemy konsultację lekarską, która pozwoli ocenić stan zdrowia i określić ewentualne przeciwwskazania do niektórych typów ćwiczeń fizycznych. Złotą zasadą jest umiarkowana i jednostajna intensywność, bo w przeciwieństwie do młodszych sportowców, zbyt szybkie forsowanie się, nagłe zmiany w tempie wykonywanych ćwiczeń fizycznych nie tylko nie pomogą, ale mogą zaszkodzić.

Uprawianie sportu w wieku dojrzałym nawet, jeśli to nie są początki wymaga regularnej kontroli stanu zdrowia, więc jeśli tylko podczas ćwiczeń odczuwacie duszność i problemy z utrzymaniem pozycji pionowej, zawroty głowy i zaburzenia koncentracji, zgłoś się do lekarza. Będziemy to powtarzać, ćwiczenia dla osób starszych muszą być bezpieczne dla ich zdrowia i życia w każdym wymiarze.

Kolarstwo, nordic walking, a może salsa? Które ćwiczenia fizyczne zwiększają wydolność bez szkody dla mnie?

No dobrze, to konkretnie jakie ćwiczenia dla osób starszych są wskazane, które ćwiczenia zmniejszają ryzyko chorób serca tak częstych w późnym okresie naszego życia i które nie zaszkodzą? Po pierwsze aktywność fizyczna seniora musi być dostosowana do możliwości i potrzeb. Unikać jednak należy boksu, długodystansowych maratonów, czy wspinaczki wysokogórskiej, choć i tu niejeden młodzieniec mógłby zostać pobity na głowę przez niejednego nestora.

Dla większości osób starszych aktywność fizyczna powinna być o niskiej intensywności, a w te standardy wpisuje się np. joga, pilates, tai chi czy spacery z tzw. kijkami czyli nordic walking. A co z tańcem? Taniec to nie tylko ruch, taniec ma również wymiar duchowy, towarzyski. Ruch w rytmie muzyki dla każdego seniora będzie zbawienny, bo oprócz zwiększenia aktywności fizycznej, dajemy sobie szansę na kontakt z drugim człowiekiem. Wydolność fizyczna w starszym wieku również wzrośnie, gdy senior zacznie korzystać z basenów. Pływanie nie musi być wyczynowe, jednostajne i spokojne tempo przełożą się na lepsze wyniki pomiarów ciśnienia krwi i nie obciążą niepotrzebnie mięśni i stawów.

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Dlaczego przygodę ze sportem warto zacząć w każdej chwili? Sport dla dziecka kluczem do jego sukcesu.

Dla niejednego z Was pewnie byłoby nie do pomyślenia, że są na świecie osoby, które nie potrafią jeździć na rowerze. Większość społeczeństwa to potrafi, bo większość z nas wsiadła na rower bez mała zaraz po tym jak zaczęła chodzić, a teraz radzimy sobie z tą formą aktywności fizycznej świetnie. Angażowanie dzieci w sport ma znaczenie już od najmłodszych lat, bo wyrabia dobre nawyki i daje szansę na samodzielne rozwiązywanie trudnych sytuacji.

Dla najmłodszych pociech to szansa na poznawanie świata poprzez różnorodne bodźce, dzięki czemu kształtujemy ich świadomość całościowo i generujemy w nich umiejętność samodzielnego radzenia sobie w życiu już od najmłodszych lat. Nabywanie umiejętności chociażby pływackich u dzieci w wieku kilku miesięcy nie tylko kształci, promowana jest również jako swego rodzaju ratunek, bo tak małe dziecko wpadając do wody poradzi sobie z pływaniem. Mały szkrab naturalnie też się nie poddaje i podejmuje próbę za próbą, by stać się lepszym, bo systematyczna, a potem jako starsze dziecko kontynuować tę cudowną przygodę. Cały czas powtarzamy, że aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia organizmu, ale by poprzeć tę tezę podamy argumenty dlaczego.

Regularnym ćwiczeniom dziecko zawdzięcza prawidłowy rozwój układu kostnego, a to dlatego, że nasz organizm wzmacnia i odbudowuje kości po każdym obciążeniu, jakim są właśnie ćwiczenia. Poza tym aktywność ruchowa dzieci wdrażana już od przedszkola chroni je przed wadami postawy, zwłaszcza skoliozą, poza tym aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko złamań i uszkodzenia stawów, efekty aktywności fizycznej, a w zasadzie różnice między dziećmi biernymi i aktywnymi ruchowo są widoczne w wadze.

Aktywne ruchowo pociechy są szczupłe i uśmiechnięte, tym niećwiczącym dzieciom grozi nadwaga, a nawet cukrzyca II typu. Bieganie za piłką po dworze, czy też jazda na rowerze u dziecka owocuje również mniejszymi skłonnościami do zachorowań i wyższą odpornością. A to dlatego, że regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają stan zapalny oraz zwiększają produkcję głównych komórek odpornościowych - limfocytów T i NK. Ćwiczące dzieci nie mają problemów z zaparciami, apetytem i rozstrojem żołądka. Jednym słowem u ćwiczącego dziecka wszystko chodzi jak w zegarku.

Aktywność fizyczna a procesy adaptacyjne dziecka

Ruch ważny jest dla dzieci z innych powodów -aktywność fizyczna rozwija sprawność nie tylko ruchową, ale uczy pokory i wzmacnia w dążeniu do celu. Ćwiczące dziecko lepiej radzi sobie z porażkami, umie sobie poradzić z krytyką i jest zdolne do kooperacji, bo sport uczy współpracy. O ile u najmłodszych pociech zainteresowanie rówieśnikami jeszcze nie jest tak duże, o tyle sport dla starszego dziecka, zwłaszcza zajęcia grupowe mogą być ogromną szansą na nawiązanie nowych kontaktów i zawieranie przyjaźni na całe życie.

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają w skupieniu uwagi, a koncentracja jak wiadomo nie jest domeną dzieci :) Skupione dziecko, to lepsze wyniki w nauce, a celujące oceny to z kolei mniej stresu, zatem wpływ aktywności fizycznej odzwierciedla się również w zdrowiu psychicznym naszej pociechy. Starsze dzieci określają też własne ja poprzez ćwiczenia. Dyscyplina, której się uczą poprzez ruch i obranie azymutu na konkretne hobby pozwala im wyrazić siebie i własne oryginalne spojrzenie na świat. A pewne siebie, wygimnastykowane, sprawne fizycznie dziecko ma dużo większe szanse, by wieść lepsze życie i w przyszłości odnosić sukcesy... i oczywiście kontynuować przygodę ze sportem.

 

Ewelina Sobczak


Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Wydziale Farmaceutycznym. Osoba z wieloletnim doświadczeniem, lubi stale poszerzać swoją wiedzę. Prywatnie miłośniczka wszelkiego rodzaju roślinności. Obecnie jest kierownikiem hurtowni w firmie farmaceutycznej.