Przyjmowaniu preparatów z żelazem często towarzyszą różne dolegliwości. Do najbardziej znanych należą bóle brzucha, zaparcia, biegunki oraz nudności. W przypadku małych dzieci, rodzice obawiają się także zabarwienia zębów i ciemnego stolca.

Ponadto, suplementacja preparatów z żelazem potrafi być dość uciążliwa. Ogromny wpływ na przyswajanie żelaza ma to, co i kiedy jemy. Osoby z niedoborem żelaza muszą w trakcie suplementacji pamiętać także o restrykcjach dotyczących picia kawy i herbaty oraz spożywania produktów mlecznych. Często preparaty z żelazem należy przyjmować na czczo i niezbędne jest dodatkowe zakwaszanie żołądka witaminą C, aby ułatwić wchłanianie żelaza. Prawda, że sporo tych reguł?

Z jednej strony, przyjmowanie preparatów z żelazem ma zapobiegać niedoborom żelaza, aby poprawić komfort życia, z drugiej zaś strony, czujemy, że ten komfort życia wręcz ulega pogorszeniu. Borykanie się z bólami brzucha, zaparciami, biegunką, wysypką, bólami głowy, skurczami mięśni w trakcie suplementacji preparatów z żelazem nasuwa pytanie: czy suplementacja żelaza musi być tak trudna? Czy da się uniknąć tych wszystkich nieprzyjemnych dolegliwości? Otóż, tak!

Dobrze dobrany preparat z żelazem pozwala na suplementację żelaza bez uciążliwych dolegliwości. Nie każde żelazo wywiera negatywny wpływ na układ pokarmowy!

Jeśli suplementujesz żelazo i borykasz się z przykrymi dolegliwościami, które chcesz wyeliminować - przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, dlaczego żelazo wpływa w taki sposób na układ pokarmowy oraz wyjaśnimy, dlaczego preparat z żelazem sukrosomalnym może być dla Ciebie idealnym wyborem.

Jakie objawy wskazują na konieczne stosowanie preparatów żelaza?

Objawy niedoboru żelaza nie pojawiają się od razu. Początkowa faza to utajony niedobór żelaza. Parametry krwi są jeszcze w porządku, samopoczucie nie zmienia się, ale pula zmagazynowanego w organizmie żelaza stopniowo topnieje. Gdy pojawią się pierwsze symptomy to oznacza, że utajony niedobór żelaza przeszedł w kolejną fazę i skutki dla organizmu są już odczuwalne.

Przyczyny związanego z niedokrwistością niedoboru żelaza bywają różne. Od niedoborów w diecie, poprzez zwiększenie zapotrzebowania przez organizm w wyniku np. ciąży czy utraty krwi po przebytej operacji. Jednak objawy niedokrwistości, niezależnie od tego, co powoduje niedobór żelaza, są takie same: osłabienie, bladość skóry i błon śluzowych, kołatanie serca, bóle mięśni i głowy, ogólne złe samopoczucie.

Jakie są skutki niedoboru żelaza?

Badania naukowe wykazały, iż suplementacja żelaza bywa koniecznością u wielu osób, mimo zróżnicowanego sposobu odżywiania, a niedobór żelaza prowadzi do szeregu schorzeń.

Szczególnie narażone na przykre dolegliwości niedoboru żelaza są kobiety w ciąży  i karmiące piersią, wcześniaki, noworodki z niską masą urodzeniową, osoby cierpiące na zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Tej grupie ciężko zachować właściwy poziom żelaza i rezygnacja z przyjmowania żelaza nie wchodzi w grę, bo skutki niskiego poziomu żelaza w ich przypadku są wręcz niebezpieczne dla zdrowia i życia. Mimo tej wiedzy, skutki wpływu stosowania żelaza na organizm są tak niekomfortowe, że osoby te decydują się na porzucenie terapii. Dodatkowo grupą narażoną na niedobory żelaza są również osoby na diecie wegetariańskiej. Warto wiedzieć, że w produktach spożywczych są dwie formy żelaza: żelazo hemowe i niehemowe. Postać hemowa znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby, jaja) i jest lepiej przyswajalna W diecie wegetariańskiej dominuje forma niehemowa, i mimo przyjmowania produktów bogatych w ten mikroelement, może być konieczne stosowanie dodatkowego żelaza.

Gdy pojawia się niedobór żelaza pojawiają się takie objawy jak: zawroty głowy, osłabienie, problemy z koncentracją, blada skóra, powinny być wskazówką, że mamy obniżony poziom żelaza. Niedobór żelaza zwiększa u dzieci ryzyko spowolnionego rozwoju intelektualnego i psychomotorycznego. Dorośli również są wtedy w gorszej kondycji fizycznej i psychicznej, często rozdrażnieni, ospali, w przypadku dużych niedoborów żelaza mogą nie podołać obowiązkom życia codziennego. Sięgając wtedy po suplement żelaza, należy pamiętać, aby żelazo przyjmować na czczo i z dodatkiem witaminy C. Niedobór żelaza wymaga jak najszybszego działania, bowiem pogłębiający się niedobór żelaza może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia oraz konieczności podania dożylnego preparatu żelaza. W terapii niedoboru żelaza wzrost poziomu hemoglobiny jest pierwszym pożądanym wskaźnikiem. Taka terapia bardzo szybko uzupełnia żelazo i podnosi Hb, jednocześnie wymaga precyzyjnego ustalenia odpowiedniej dawki żelaza podawanego dożylnie, bowiem skutki nadmiaru żelaza są tak samo groźne dla zdrowia, jak jego niedostatek. Jakie skutki uboczne ma żelazo podawane tą drogą? Co prawda omija ono przewód pokarmowy i niweluje typowe objawy suplementacji żelazem dostępnym w formie doustnej, ale obarczone jest ryzykiem reakcji alergicznej. Tylko przy bardzo dużej anemii z niedoboru żelaza zalecana jest iniekcja.

Mądre dawkowanie żelaza

Trzeba pamiętać, że stosowanie dodatkowego żelaza musi być przeprowadzone w mądry sposób. Dawkowanie żelaza zawsze powinno być dobrane do parametrów gospodarki tego pierwiastka. Leczenie niedoboru żelaza to proces długotrwały, który powinien być kontrolowany.
Ważną kwestią jest również ustalenie przyczyny. Jeśli anemia z niedoboru żelaza spowodowana jest schorzeniem przewlekłym, podawanie żelaza może być stałą częścią terapii. Jeśli nie ustalimy odpowiedniej dawki żelaza, możemy przeładować nim organizm. Większa dawka żelaza niż powinniśmy suplementować, oprócz skutków ubocznych przyjmowania preparatu, może doprowadzić do objawów zatrucia. Jeśli zaś dawka będzie za mała, możemy nie mieć efektów wyjścia z niskiego poziomu żelaza. Podawanie żelaza zależy czy mamy do czynienia z profilaktyką, z niskim poziomem żelaza czy już anemią z niedoboru żelaza. Każdy stan wymaga innego dawkowania żelaza.

Jak minimalizować skutki uboczne przyjmowania żelaza? Nowoczesna suplementacja żelaza - żelazo sukrosomalne.

Suplementy żelaza powodują bardzo często problemy gastryczne, które utrudniają terapię albo bywają przyczyną jej przerwania. Wybierając suplement żelaza należy spojrzeć na formę w jakiej jest ten pierwiastek. Czy wiesz, że w celu zmniejszenia negatywnego wpływu stosowania żelaza opracowano suplementy diety, których skład zawiera żelazo sukrosomalne?

Żelazo sukrosomalne to nowoczesna formulacja zamykająca jony pirofosforanu żelaza w swojej bezpiecznej strukturze. Wśród tradycyjnych preparatów żelaza podawanego doustnie, to zdecydowany przełom. Dzięki cząsteczce zbudowanej z trzech warstw, forma sukrosomalna zamyka związki żelaza w swojej kompatybilnej z błoną śluzową jelit strukturze liposomalnej, dzięki czemu większa porcja żelaza w niezmienionej postaci całkowicie wchłonia się do organizmu. A przecież w tym przypadku wchłanianie żelaza ma ogromne znaczenie!

Oferowane na polskim rynku, dostępne również w aptekach preparaty marki SiderAL® z żelazem sukrosomalnym, łączą w sobie wygodę stosowania, wysoką tolerancję i przyswajalność oraz nie zmuszają do spożywczych kompromisów. W zależności od potrzeb i preferencji w ofercie mamy cztery produkty:

  • SiderAL® kapsułki – 1 kapsułka zawiera 14 mg żelaza oraz witaminę C i B12.

  • SiderAL® Forte kapsułki – 1 kapsułka zawiera 30 mg żelaza i witaminę C.

  • SiderAL® Gocce krople – 1 ml (10 kropli) zawiera 7 mg żelaza.

  • SiderAL® Folic saszetki w wygodnej do podania na język formie – 1 saszetka zawiera 21 mg żelaza, witaminy: C, D3, B12, B6 i kwas foliowy.

Ważne! Badania pokazują, że wchłanianie żelaza sukrosomalnego jest ok. czterokrotnie wyższe od zwykłego żelaza (np. siarczanu żelaza). Dlatego, aby uzyskać porównywalny efekt działania, wystarczy przyjmować 4 razy mniej żelaza w formie sukrosomalnej niż każdego innego produktu z żelazem. Czyli prosta matematyka: zalecaną standardową dawkę żelaza należy podzielić przez 4 i wychodzi nam stężenie żelaza sukrosomalnego .

Dlaczego warto przyjmować żelazo w postaci sukrosomalnej? Wchłanianie kluczem do sukcesu!

Tradycyjne preparaty z żelazem, dostępne na rynku powodują często dwa problemy: albo nie wchłaniają się w całości w przewodzie pokarmowym albo powodują bóle brzucha i zaparcia. Niewchłonięte żelazo, zalegając w jelicie jest przyczyną problemów jakie rodzi przyjmowanie żelaza. Zalegające w jelitach żelazo staje się, po pierwsze, składnikiem pokarmowym dla bakterii patogennych i wpływa na ich rozwój, a po drugie, wspomaga produkcję wolnych rodników. Dlatego właśnie tak często, suplementy żelaza powodują zaparcia.

Problemy z wchłanianiem żelaza bywają przyczyną stosowania żelaza dożylnie. Zasada jest bowiem taka, że skuteczna terapia żelazem doustnym wymagałaby podawania niskich porcji. Przyjmowanie żelaza doustnego jest bowiem przewrotne - im większą porcję przyjmiemy jednorazowo, tym mniej z tej porcji zostanie przyswojone. A jak wiemy, wysokie porcje żelaza powodują zaparcia. I koło się zamyka.

Podczas suplementacji żelaza stosowanie formy sukrosomalnej to bardzo dobry wybór, bo wchłania się ono w całości, nie powodując zalegania żelaza w jelitach. Unikamy w ten sposób uciążliwych bólów brzucha, szczególnie częstych u maluszków. Pozwala to ostatecznie zmniejszyć ilość żelaza w pojedynczej porcji, co z kolei zmniejsza szanse na wystąpienie negatywnych skutków dla organizmu.
A wszystko to działa dlatego, że sukrosom, w przeciwieństwie do tradycyjnych soli żelaza, nie wymaga aktywnego transportu przezbłonowego w jelitach i kanałów do przewozu jonów żelaza. Budowa cząsteczki, integralna z konstrukcją kosmków jelita cienkiego, zapewnia wchłanianie analogiczne jak w przypadku cząsteczek tłuszczu.

Mówimy stop czarnym zębom!

To nie tak, że zęby są zupełnie czarne w trakcie doustnego przyjmowania żelaza, ale zdecydowanie odbiegają w swej estetyce od pożądanego wyglądu. Zwłaszcza niemowlęta i małe dzieci, którym mleczaki jeszcze nie wypadły są narażone na te sino szare naloty. Dzieje się tak, ponieważ żelazo pozostawia ciężki do usunięcia osad, który nawet wprawiona w bojach mycia zębów mama może nie dać rady usunąć. Żelazo barwi również na ciemno kupkę naszych maluchów. I o ile problem estetyczny ząbków jeszcze jesteśmy w stanie wytłumaczyć w żłobku i przedszkolu, o tyle czarna kupka może wzbudzić niepokój. Nigdy przecież nie wiadomo, czy to jeszcze skutki uboczne żelaza czy może jednak jakaś infekcja.

W przeciwieństwie do tradycyjnych doustnych form żelaza, sukrosom nie barwi ani zębów, ani nie wpływa na kolor stolca, dlatego też serdecznie polecamy go wszystkim mamom i ich dzieciom, którym grozi niedobór żelaza i sama dieta nie wystarcza.

Wchłanianie żelaza sukrosomalnego kluczem do sukcesu.

Tradycyjne preparaty z żelazem, dostępne na rynku powodują często dwa problemy: albo nie wchłaniają się w całości w przewodzie pokarmowym albo powodują bóle brzucha i zaparcia. Niewchłonięte żelazo, zalegając w jelicie jest przyczyną problemów jakie rodzi przyjmowanie żelaza. Zalegające w jelitach żelazo staje się, po pierwsze, składnikiem pokarmowym dla bakterii patogennych i wpływa na ich rozwój, a po drugie, wspomaga produkcję wolnych rodników. Dlatego właśnie tak często, suplementy żelaza powodują zaparcia.

Problemy z wchłanianiem żelaza bywają przyczyną stosowania żelaza dożylnie. Zasada jest bowiem taka, że skuteczna terapia żelazem doustnym wymagałaby podawania niskich porcji. Przyjmowanie żelaza doustnego jest bowiem przewrotne - im większą porcję przyjmiemy jednorazowo, tym mniej z tej porcji zostanie przyswojone. A jak wiemy, wysokie porcje żelaza powodują zaparcia. I koło się zamyka.

Podczas suplementacji żelaza stosowanie formy sukrosomalnej to bardzo dobry wybór, bo wchłania się ono w całości, nie powodując zalegania żelaza w jelitach. Unikamy w ten sposób uciążliwych bólów brzucha, szczególnie częstych u maluszków. Pozwala to ostatecznie zmniejszyć ilość żelaza w pojedynczej porcji, co z kolei zmniejsza szanse na wystąpienie negatywnych skutków dla organizmu.
A wszystko to działa dlatego, że sukrosom, w przeciwieństwie do tradycyjnych soli żelaza, nie wymaga aktywnego transportu przezbłonowego w jelitach i kanałów do przewozu jonów żelaza. Budowa cząsteczki, integralna z konstrukcją kosmków jelita cienkiego, zapewnia wchłanianie analogiczne jak w przypadku cząsteczek tłuszczu.

Różne drogi podawania żelaza generują różne nieprzyjemne dolegliwości.

Jak już wspominaliśmy, w przypadku przyjmowania żelaza doustnie, często borykamy się z problemami ze strony przewodu pokarmowego. Bóle brzucha, biegunki na zmianę z zaparciami, ciemne zabarwienie zębów często są skutkiem przyjmowania preparatów doustnych starej generacji. W porównaniu z sukrosomalnym żelazem, wchłaniają się one tylko w niewielkiej części, przez co dawki żelaza konieczne do osiągnięcia prawidłowego efektu są zwiększane. To z kolei, prowadzi do błędnego koła, bo wyższe stężenie żelaza to większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Człowiek nie jest przecież w stanie pozbyć się z organizmu nadmiaru żelaza zalegającego w przewodzie pokarmowym bez uszczerbku dla samopoczucia.

Podobnie, problemy związane z koniecznością stosowania żelaza dożylnie, skłaniają lekarzy do rozważenia najlepszego rozwiązania dla danego pacjenta i zredukowania ryzyka nadmiaru żelaza w organizmie czy wstrząsu anafilaktycznego.

Czasem zdarza się, że organizm nieprawidłowo metabolizuje i magazynuje żelazo. Taka skłonność prowadzi do nadmiaru żelaza w organizmie i niesie za sobą ryzyko przeładowania organizmu żelazem, a choroba ta nazywana jest hemochromatozą.

Ponieważ lipidowa cząsteczka sukrosomalna łatwiej pokonuje barierę jelitową, wchłania się w przewodzie pokarmowym w całości, dawki żelaza sukrosomalnego podawanego doustnie mogą zostać zmniejszone aż czterokrotnie, a właściwy poziom żelaza i tak zostanie zachowany!

Stop ciemnym przebarwieniom na zębach!

To nie tak, że zęby są zupełnie czarne w trakcie doustnego przyjmowania żelaza, ale zdecydowanie odbiegają w swej estetyce od pożądanego wyglądu. Zwłaszcza niemowlęta i małe dzieci, którym mleczaki jeszcze nie wypadły są narażone na te sino szare naloty. Dzieje się tak, ponieważ żelazo pozostawia ciężki do usunięcia osad, który nawet wprawiona w bojach mycia zębów mama może nie dać rady usunąć. Żelazo barwi również na ciemno kupkę naszych maluchów. I o ile problem estetyczny ząbków jeszcze jesteśmy w stanie wytłumaczyć w żłobku i przedszkolu, o tyle czarna kupka może wzbudzić niepokój. Nigdy przecież nie wiadomo, czy to jeszcze skutki uboczne żelaza czy może jednak jakaś infekcja.

W przeciwieństwie do tradycyjnych doustnych form żelaza, sukrosom nie barwi ani zębów, ani nie wpływa na kolor stolca, dlatego też serdecznie polecamy go wszystkim mamom i ich dzieciom, którym grozi niedobór żelaza i sama dieta nie wystarcza.

Z czym preparaty żelaza nie powinny być łączone i jak przyjmować żelazo?

Skutki uboczne towarzyszące suplementacji żelazem mogą zostać spotęgowane, kiedy nieprawidłowo łączymy suplementy diety z innymi preparatami i posiłkami. Podczas przyjmowania preparatów żelaza warto wspomnieć lekarzowi o innych lekach i suplementach stosowanych na co dzień.

A czy wiesz, że suplementy żelaza nie powinny być łączone z herbatą czy mlekiem? A to dlatego, że zawartość substancji chelatujących w tych produktach, takich jak fityniany i szczawiany również zmniejsza wchłanianie żelaza i zwiększa drażniący wpływ żelaza na żołądek i jelita.

Zatem, z czym przyjmować żelazo?

Z czym przyjmować suplementy żelaza, aby zwiększyć jego stężenie w organizmie i nie bać się nieprzyjemnych dolegliwości? Celem poprawienia wchłaniania preparatów doustnych żelaza, stosowanych w przypadku niedoboru żelaza, zalecana jest suplementacja witaminy C. Ostatnie badania wskazują również, że razem z żelazem należy przyjmować laktoferynę, białko wzmacniające wchłanianie żelaza.

Przyswajanie żelaza z sukrosomalnej formulacji nie jest na szczęście zależne od wymienionych wyżej czynników. Jeśli więc nie jesteś zwolennikiem przyjmowania suplementów na czczo, nie chcesz rezygnować z porannej kawy czy herbaty, to SiderAL® jest właśnie dla Ciebie.

Już nie musisz wybierać między walką z niedoborami żelaza a skutkami ubocznymi.

Przyjmowane raz dziennie, niezależnie od pory dnia, spożytych napojów i posiłków, niewymagające wzmacniaczy wchłanialności preparaty kapsułkowe SiderAL® i SiderAL® Forte zdecydowanie pozytywnie wyróżniają się na tle pozostałych produktów z żelazem. Podając swojemu dziecku krople SiderAL® Gocce, o smaku toffi, jego ząbki nie staną się czarne, a brzuszek nie będzie bolał. Kobietom ciężarnym i karmiącym nie grożą biegunki i zaparcia po SiderALu® Folic, a owocowy smak błyskawicznie rozpuszczającego się proszku nie będzie powodował nudności.

Gdzie je kupić? Zapraszamy do sklepu Phamily :)

Ewelina Sobczak


Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Wydziale Farmaceutycznym. Osoba z wieloletnim doświadczeniem, lubi stale poszerzać swoją wiedzę. Prywatnie miłośniczka wszelkiego rodzaju roślinności. Obecnie jest kierownikiem hurtowni w firmie farmaceutycznej.