Pierwsza świąteczna zasada - jedzenie z umiarem

Co roku zastanawiamy się jak przeżyć i nie przytyć w te święta. Bycie na diecie podczas świąt dla wielu osób to abstrakcja. Pocieszające jest to, że nie musimy wszystkiego sobie odmawiać, ale trzymajmy się zasady: "nakładam na talerz mniejsze porcje", czasami nawet jedna łyżka wystarczy. Zastanówmy się ile pysznych świątecznych potraw mamy jeszcze do spróbowania i ile świątecznych dni przed nami - wigilia, pierwszy dzień świąt, drugi dzień świąt. Robi się z tego spora góra jedzenia, prawda? Dlatego połowa zwykłej porcji w zupełności wystarczy. Pamiętaj, że organizm człowieka po posiłku potrzebuje 20 minut zanim nasz mózg odbierze sygnał: "jesteś najedzony!". Warto zatem wstać od stołu zaraz po zjedzonym posiłku, by świąteczne przysmaki zbytnio nas nie kusiły. Oczywiście nie ma reguły bez wyjątków, przecież każdy z nas ma swoją ulubioną świąteczną potrawę, na którą czeka cały rok. W takim przypadku, nie ma rady, dokładka musi być. Ale pamiętaj, jedz świąteczne potrawy z umiarem, zdrowe odmowy podczas świąt pozwolą uniknąć dodatkowych kilogramów oraz zachować dobre samopoczucie.

Jak zdrowo przeżyć święta, gdy umiaru nam jednak zabrakło?

No cóż, zdarza się, nawet najlepszym strażnikom zdrowej diety. Trudna sprawa przetrwać i nie zwariować od nadmiaru świątecznych smakołyków. Jak tu odmówić, kiedy masz ochotę zjeść podczas świąt dania, na które czekasz cały rok? Przetrwanie Bożego Narodzenia bez bólu brzucha, niestrawności czy zgagi to nie lada wyczyn. Jak przetrwać święta i nie zwariować od dolegliwości z powodu przejedzenia? Możemy na przykład przygotować siemię lniane bądź zaparzyć ziołową herbatę. Doskonała będzie herbatka z szałwii, rumianku, melisy bądź kopru włoskiego. Czarna, czerwona lub zielona herbata także świetnie się sprawdzą. Do herbaty możemy dodać imbir, który działa przeciwzapalnie i pomaga przy nudnościach oraz wzdęciach, a przyprawy takie jak kminek, bazylia, czosnek czy cynamon wspomogą trawienie. Przy problemach trawiennych doskonale sprawdzą się także old school'owe sposoby naszych babć - kompot z suszonych owoców czy sok z czarnych jagód.

Regularność posiłków - jak nie przejeść się w święta?

Nie tylko umiar w jedzeniu jest ważny, ale także regularność posiłków. W Boże Narodzenie często zapominamy o zachowaniu rytmu jedzenia. Z reguły w święta jemy jeden posiłek dziennie... który zaczyna się rano i kończy wieczorem. Wszystko dlatego, że gdziekolwiek nie pójdziemy kuszą nas świąteczne przysmaki. Jak przetrwać święta i nie zwariować od nadmiaru jedzenia? Przede wszystkim powinniśmy zachować przynajmniej dwugodzinną przerwę między posiłkami, to da też chwilę wytchnienia naszemu zapracowanemu w święta układowi trawiennemu. I co ważne regularność posiłków pozwoli nam przeżyć bez wyrzutów sumienia tegoroczne święta, ustrzec się od przytycia dodatkowych kilogramów oraz przejąć kontrolę nad tym ile jedzenia zjemy, w myśl zasady "przeżyć i nie przytyć".

Czy warto trzymać dietę w święta? Jak przetrwać bez zbędnych kilogramów?

Zapewne jest wiele potraw, które masz ochotę zjeść podczas świąt. Ciężko jest wtedy zachować dietę, prawda? Pyszna ryba przyrządzona przez mamę, cudownie puszysty serniczek upieczony przez ciocię... Czy można trzymać dietę, gdy na stole stoją takie pyszności? Bycie na diecie podczas świąt, to trudna sprawa, dla niektórych jest to nawet gigantyczny wyczyn. Wigilia Bożego Narodzenia i zdrowa dieta? To dla wielu z nas niemożliwy plan do zrealizowania. Ciężko jest przetrwać z dietą, gdy tyle pysznych świątecznych przysmaków stoi na stole. Nasza rada: jedz świąteczne potrawy w Boże Narodzenie, przecież większość z nich jemy tylko raz w roku. Ale warto zamienić niektóre świąteczne przysmaki na niskokaloryczne potrawy, które są równie pyszne jak te tradycyjnie przyrządzone.

Jak przygotować zdrowe święta? Czy zdrowe święta są w ogóle możliwe?

Nasze tradycyjne świąteczne dania są przepyszne, ale zarówno potrawy postne jak i mięsne bywają ciężkostrawne i wysokokaloryczne. Co zrobić, by nie przejeść tony kalorii? Wystarczą niewielkie zmiany, aby zachować dobry smak dań i nie dokładać sobie niepotrzebnych pustych kalorii w bożonarodzeniowym menu. Na przykład:

  • mąkę pszenną zastąpmy orkiszową
  • do zupy zamiast śmietany użyjmy jogurtu
  • przygotowując rybę zrezygnujmy z panierki
  • słodkie ciasta zamieńmy na orzechy.

A więc, czy warto trzymać dietę w święta? Czy rzeczywiście tak bardzo tyjemy w święta? Niekoniecznie. Aby przytyć kilogram musimy dostarczyć swojemu organizmowi ok. 7000 kcal więcej niż nasze optymalne zapotrzebowanie kaloryczne. Trudno jest więc zjeść w ciągu jednego posiłku tyle, aby przytyć kilogram, nie wspominając już o większym przyroście wagi. Przetrwać z dietą Boże Narodzenie jest trudno, ale warto jednak przygotować zdrowe święta dla lepszego samopoczucia i przeżyć bez wyrzutów sumienia. Zmiana nastawienia i odrobina kulinarnej kreatywności sprawią, że wigilia Bożego Narodzenia będzie smaczna i zdrowa, a co najważniejsze pomoże uniknąć przykrych dolegliwości pokarmowych.

Zdrowe odmowy podczas świąt - jak przeżyć i nie przytyć w święta?

Nauka zdrowego odmawiania to nie lada sztuka, szczególnie gdy świąteczne przysmaki kuszą nas z każdego końca stołu. Zadania nie ułatwiają też członkowie rodziny, którzy wcale nie mają zamiaru wspierać naszego postanowienia "w tym roku jem mniej". Jak przetrwać święta z rodziną, gdy często słyszymy nad uchem: "Zjedz jeszcze kawałek ciasta, jest pyszne", "Jedz, odchudzać się będziesz po świętach", "Gotowałam 2 dni i nikt teraz tego nie je". I jak tu odmówić babci czy cioci bez wyrzutów sumienia? Ciężko, to prawda, ale jest to możliwe. To, co zjemy w święta i jak będziemy się czuć zależy tylko od nas. Odmawianie nie jest niczym niegrzecznym, gdy zrobimy to w miły sposób, na przykład "wszystko było pyszne, ale już nic nie zmieszczę". Na pewno każdy zrozumie taki argument.

Nawadnianie w trakcie świąt

I nie mamy tu na myśli napoi alkoholowych, które nie dość, że są bardzo kaloryczne to dodatkowo pobudzają apetyt. I co ważne alkohol utrudnia pracę naszemu układowi trawiennemu, bowiem alkohol a trawienie to dwie odległe planety. Alkohol podrażnia ściany żołądka, a jego nadmiar powoduje wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu. Starajmy się także unikać słodkich napoi gazowanych, które podobnie jak alkohol pobudzają apetyt i powodują dyskomfort ze strony układu pokarmowego. A przecież problemy z trawieniem w Święta Bożego Narodzenia to ostatnia rzecz, jakiej byśmy sobie życzyli. Zatem jeśli chcemy zdrowo przeżyć święta lepszym wyborem będzie herbata ziołowa, kompot bądź woda.

Aktywność fizyczna - ruch także w czasie świąt

Rodzinne Święta Bożego Narodzenia wcale nie musimy spędzać ciągle przy stole. Aktywność fizyczna to także czas odpoczynku podczas świąt i chwile spędzone wspólnie z członkami rodziny. Nie musimy od razu uprawiać maratonu zaraz po świątecznym obiedzie, ale spacer na świeżym powietrzu nie tylko dotleni nasz organizm, ale również polepszy pracę naszego układu pokarmowego. Warto pamiętać, że spotkania rodzinne podczas świąt to nie tylko wspólne jedzenie posiłków przy świątecznym stole, ale także czas, który wspólnie spędzamy. Aktywność na świeżym powietrzu to świetny pomysł na chwilę wytchnienia od świątecznego jedzenia, a ruch także pobudzi nasz metabolizm i układ trawienny. Nawet 20 minutowy spacer pomoże nam tegoroczne święta przetrwać bez zbędnych kilogramów.

Świąteczny stres - jak przetrwać i nie zwariować?

Masa obowiązków, jakie mamy zaplanowane może nas trochę przytłoczyć. Przetrwanie przedświątecznej gorączki bez stresu dla wielu z nas jest niemożliwe, a wystarczy skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Jak przetrwać święta i nie zwariować od nadmiaru obowiązków? Jak przetrwać Święta Bożego Narodzenia bez niepotrzebnego stresu?

Przygotuj listę

Spisanie wszystkich świątecznych obowiązków na liście pozwoli nam uniknąć przedświątecznego stresu. Pewnie nie jednemu z nas zdarzyło się zapomnieć kupić prezent dla cioci czy marchewki do ryby po grecku. Z listą będziemy spokojniejsi a dodatkowo ułatwi nam to rozdzielenie obowiązków wśród domowników. Branie na siebie zbyt dużej ilości obowiązków w rezultacie może nas przytłoczyć i odebrać radość w okresie świątecznym. Gdy zaplanowane mamy spotkania rodzinne podczas świąt podzielmy się również przygotowywaniem świątecznych potraw, nie wszystkie dania wigilijne musimy przygotowywać sami.

Perfekcja - w trakcie świąt lepiej o niej zapomnieć

W okresie świątecznym mamy wiele rzeczy do zrobienia - sprzątanie, dekoracja domu, zakupy, gotowanie... trochę tego jest. Jak przetrwać Święta Bożego Narodzenia bez niepotrzebnego stresu? Przede wszystkim to, o czym warto pamiętać podczas świąt - nie muszą być one perfekcyjne. Żadna ciocia czy wujek nie przyjdzie z wizytą sprawdzać czystości naszego domu. Porządek z pewnością poprawi nastrój, ale przygotowanie na święta idealnie wysprzątanego domu nie powinno być głównym celem Świąt Bożego Narodzenia.

Dekorowanie domu przed świętami może być doskonałą zabawą dla całej rodziny pod warunkiem, że nie będziesz się stresować tym, że nie wszystko wygląda tak, jak w katalogu aranżacji wnętrz czy na profilu Twojej ulubionej influencerki. Nic się nie stanie, gdy w oknie nie ma kurtyny świecących lampek, a przed domem nie stoi stado reniferów z saniami Świętego Mikołaja. Rodzinne Święta Bożego Narodzenia mogą być także przyjemne bez idealnie udekorowanego domu.

Dania wigilijne

Na świątecznym stole nie musi być też perfekcyjnie, a dania wigilijne mogą być równie smaczne bez wymyślnych przepisów czy wielogodzinnego stania w kuchni. Większość członków rodziny i tak wybierze jedzenie z umiarem, aby święta przetrwać bez zbędnych kilogramów. Przygotowanie na święta tony jedzenia nie jest dobrym pomysłem, a może wywołać tylko niepotrzebny stres i zmęczenie długim gotowaniem, co w rezultacie pozbawi nas przyjemności z przedświątecznych przygotowań.

Czas odpoczynku podczas świąt

Bardzo ważne, by nie wpadać w spiralę obowiązków czy ciągłego stania w kuchni. W rezultacie odbierze to całą radość i przyjemność ze świątecznej atmosfery. Znajdź wolną chwilę dla siebie - przygotuj ciepłą, relaksującą kąpiel, obejrzyj świąteczny film lub po prostu idź na spacer. Ruch i aktywność fizyczna w czasie świąt poprawią nastrój, zredukują stres i ułatwią przetrwanie Bożego Narodzenia bez dodatkowych kilogramów.

Jak zdrowo przetrwać święta? Jak przetrwać i nie zwariować od nadmiaru jedzenia? Przetrwanie bez zbędnych kilogramów Bożego Narodzenia nie musi być wyczynem na miarę olimpijczyka. Zdrowe odmowy podczas Świąt Bożego Narodzenia także wyjdą nam na dobre, przecież wszyscy wiemy jak trudno pozbyć się dodatkowych kilogramów. Samo przygotowanie do świąt może być stresujące, to prawda, w przedświątecznej gorączce jest wiele rzeczy do zrobienia. Zadbajmy jednak o relaks i czas odpoczynku podczas świąt, aby były to rodzinne Święta Bożego Narodzenia, a nie maraton biegania po sklepach, gotowania i sprzątania. Czy warto być na diecie podczas świąt? To zależy od Was, jak bardzo w okresie świątecznym chcecie przetrwać bez zbędnych kilogramów. Ale na pewno warto pamiętać podczas świąt o tym, aby zachować umiar w jedzeniu, zamieniając niektóre tradycyjne dania na niskokaloryczne potrawy i nie zapominając, że aktywność fizyczna jest także ważna. Pamiętajmy jednak, że w okresie świątecznym najważniejszy jest czas spędzony w gronie rodzinnym.

Zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia życzy Zespół Phamily.pl

Katarzyna Mroczek


Jest absolwentką kierunku Zarządzanie ze specjalizacją E-biznes i profesjonalna komunikacja. Swoje doświadczenie zdobywa m.in. w jednej z wiodących, polskich firm farmaceutycznych. Od zawsze lubiła pisać, a blog i social media to doskonałe miejsca na realizację jej pasji.  Poza pracą uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi, ich kulturę oraz tradycje.