Przygotuj plan działania

Od czego zacząć realizację postanowień? Wyznaczanie noworocznych celów najlepiej spisać. Lista i planowanie postanowień zwiększy naszą świadomość oraz uporządkuje nasze cele noworoczne. I co najważniejsze powinien to być realny plan działania, który pomoże nam spojrzeć na nasze postanowienia bardziej obiektywnie. Niestety większość z nas ma w zwyczaju wyznaczanie celów zbyt ambitnych. Ambitne cele mogą wywołać frustrację, która skutecznie zgasi nasz początkowy zapał i optymizm. Aby wytrwać w swoich postanowieniach, musimy mierzyć siły na zamiary. Postanowienia noworoczne mają nam pomóc w pozbyciu się złych nawyków, poprawić nasz stan zdrowia lub po prostu pomóc nam zmienić się w lepszą wersję siebie. Cele noworoczne nie mogą stać się naszą udręką czy dodatkowym obciążeniem. Wytrwać w postanowieniach do samego końca nie jest łatwo, ale gorszą rzeczą jest poddanie się już na samym początku naszej drogi do zmian. Dobrze przemyślany plan realizacji celu oraz planowanie szczegółowe pozwoli nam wytrwać w postanowieniach noworocznych.

Daj sobie czas na realizację

Powodzenie noworocznych postanowień wymaga czasu. Nie od razu Rzym zbudowano, a efektywna realizacja celów nie pojawi się w ciągu tygodnia. Czas to nasz sprzymierzeniec, więc realizuj postanowienia małymi krokami. Wdrażanie małych zmian to także plan realizacji celu. Tak wiemy, że masz w szafie sukienkę o rozmiar mniejszą i chciałabyś w niej przetańczyć tegorocznego Sylwestra, ale na trwałe i widoczne efekty trzeba poczekać trochę dłużej. Skuteczne postanowienia noworoczne to praca nad sobą, która wymaga silnej woli i cierpliwości. Zmiana jako proces wymaga czasu. Powodzenie noworocznych postanowień to cierpliwość i systematyczność, a tego nam często brakuje, gdy chcemy wytrwać w postanowieniu do samego końca. Dlatego daj sobie czas, uwierz w siebie i realizuj postanowienia małymi krokami.

Śledź postępy

Jak utrzymać postanowienia noworoczne i nie poddać się już na początku naszej drogi do zmian? Pomoże nam w tym plan realizacji celu. Planowanie szczegółowe oraz notowanie nawet najmniejszego postępu, to małe kroki do sukcesu.

  • Po pierwsze - mniejsze cele są łatwiejsze do osiągniecia.
  • Po drugie - rozłożenie wyzwania to bardziej realny plan działania.
  • Po trzecie - gdy notujesz małe kroki do sukcesu, widzisz, jak zbliżasz się do realizacji swojego większego postanowienia.

Wdrażanie małych zmian to proces, który prowadzi Cię do osiągnięcia większego celu. Dobrym przykładem jest bardzo popularne postanowienie "od dzisiaj zrzucam zbędne kilogramy", w takim wypadku łatwiej skupić się na zrzuceniu 2 kg niż na 20, prawda? Dobrze jest mieć konkretne postanowienia, ale efektywna realizacja celów to także osiąganie mniejszych postępów.

Powodzenie noworocznych postanowień - nagradzanie sukcesów

To także ważny element w drodze do realizacji noworocznych celów. Skuteczne postanowienie noworoczne składa się z małych osiągnieć, które także powinny być nagradzane. Nagroda za osiągnięcia, nawet te najmniejsze pozwoli nam na pozbycie się frustracji i pomoże osiągnąć ambitne cele. Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, nagradzajmy się nawet, gdy jest to 1 kg mniej. Nie znaczy to, że mamy zaraz kupować 5 pączków czy pudełko czekoladek, ale nagrodą może być na przykład zakup nowego bluzki czy koszulki treningowej. Dlaczego nagradzanie siebie jest tak ważne? Ponieważ nie zawsze znajdzie się grupa wsparcia wokół Ciebie motywująca Cię do zmian. To normalne, każdy z nas ma inne cele, ale gdy w Twoim otoczeniu znajdzie się ktoś, kto będzie wspierał Twój plan realizacji celu to już połowa sukcesu. Tym kimś możesz być nawet Ty sam.

Grupa wsparcia - mów o swoich postanowieniach

Rozmowa z innymi osobami, które podobnie jak Ty postanowiły wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych i zmagają się z tymi samymi trudnościami, może być bardzo pomocna. Chęć zmiany czasami nie wystarczy. Silna wola potrzebuje wsparcia rodziny, przyjaciół, otoczenia. Łatwo jest zacząć realizację postanowień, ale trudniej wytrwać w postanowieniu do samego końca. Aby wytrwać w swojej decyzji wdrażania zmian potrzebne jest wsparcie, najlepiej kogoś bliskiego. Jeśli nie znajdujemy wsparcia w naszym otoczeniu poszukajmy grup zrzeszających osoby o podobnych celach. Na przykład chcemy zacząć biegać, poszukajmy grup osób uprawiających jogging. To dobra okazja do poznania ludzi, którzy mają podobne ambitne cele, ale także okazja do wysłuchania historii i doświadczeń osób, które te cele już osiągnęły. Wsparcie dla postanowień to ważny element drogi do realizacji noworocznych celów. Przekonasz się, że nie jesteś sam, a może dostaniesz też pomocne wskazówki od doświadczonych członków grupy?

Bądź gotowy na gorsze momenty

Słabe chwile zdarzają się każdemu i są nieodłącznym elementem efektywnej realizacji celów. Najważniejsze jest, aby wytrwać w postanowieniach noworocznych. Najgorsze, co możemy zrobić w takim momencie, to rezygnacja z wyznaczonych celów. Jeśli dopadnie Cię kryzys i Twoja silna wola zostanie wystawiona na próbę, staraj się zaplanować ten dzień tak, aby pochłaniał mniej Twojej energii niż zwykle. Nie poddawaj się, małe kroki do sukcesu też są ważne. Nie odpuszczanie przybliża Cię coraz bardziej do osiągniecia Twojego noworocznego postanowienia. W chwilach słabości poszukaj grupy wsparcia, rozmowa pomoże Ci wytrwać w swojej decyzji. Wsparcie otoczenia jest niezwykle ważne, gdy mamy słaby dzień i nic nie idzie zgodnie z naszym planem działania.

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Na to składa się wiele różnych czynników:

  • realne cele noworoczne
  • plan działania
  • Twoja silna wola
  • wsparcie otoczenia
  • śledzenie postępów
  • nagradzanie nawet najmniejszych sukcesów.

Powodzenie noworocznych postanowień, niezależnie od ich rodzaju, zależy tylko od nas. Wdrażanie małych zmian prowadzi nas do realizacji noworocznych celów.

A teraz wyznacz sobie noworoczny cel, opracuj plan działania, daj sobie czas na realizację i uwierz w siebie. Wiemy, że potrafisz zrealizować każde postanowienie noworoczne. Zatem do dzieła, początek roku to dobry czas na zmiany. Powodzenia!

Katarzyna Mroczek


Jest absolwentką kierunku Zarządzanie ze specjalizacją E-biznes i profesjonalna komunikacja. Swoje doświadczenie zdobywa m.in. w jednej z wiodących, polskich firm farmaceutycznych. Od zawsze lubiła pisać, a blog i social media to doskonałe miejsca na realizację jej pasji.  Poza pracą uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi, ich kulturę oraz tradycje.