Jeśli jesteś osobą ze zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo – nie zwlekaj, musisz działać szybko i skutecznie! Po pierwsze pamiętaj przede wszystkim o zbilansowanej diecie bogatej w produkty zawierające żelazo. Do jadłospisu włącz czerwone mięso, które zawiera największą ilość żelaza hemowego, a także warzywa i owoce oraz rośliny strączkowe. Warto też rozważyć suplementację. Dlaczego? Bo wchłanianie żelaza jest procesem skomplikowanym, który może zostać zaburzony przez wiele codziennie spożywanych produktów, takich jak kawa, herbata czy  produkty mleczne.

Tak przynajmniej było do tej pory, ale w przypadku suplementów diety mamy obecnie wyjątek od reguły.

Jest już na polskim rynku żelazo sukrosomalne (Sucrosomial® Iron), które wchłania się w jelicie praktycznie w całości podanej porcji i dlatego może nie podlegać żadnym blokerom wchłaniania… Wchłonie się taka porcja, jaką przyjmiemy doustnie. To może być odpowiedzią na Twoje pytanie – jak szybko uzupełnić żelazo w organizmie?

Jeśli zmagasz się z niedostateczną podażą żelaza…

Musisz wiedzieć, że w aptekach jest wiele preparatów zawierających żelazo: w tabletkach, kapsułkach, płynach i in., które łączy jedno – niska tolerancja. Zakłada się, że z preparatu z żelazem podanego doustnie – do krwi wchłonie się około 5-20%. Prawda, że mało? Co gorsza, to niewchłonięte żelazo (upraszczając średnio 80% z podanej porcji) musi przejść przez całe jelita zanim zostanie wydalone. To jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości związanych z suplementacją standardowym żelazem. Zalegające w jelicie, niewchłonięte żelazo może powodować bóle brzucha, zaparcia oraz biegunki.

Często osoby, które chcą szybko uzupełnić poziom żelaza w organizmie decydują się na zwiększenie ilości przyjmowanego żelaza. Nie jest to dobra decyzja, ponieważ żelazo wchłania się odwrotnie proporcjonalnie. Co to znaczy? Im więcej przyjmiemy, tym mniej się wchłonie. Żelazo jest metalem ciężkim, dlatego nasz organizm „wymyślił sobie taki oto sprytny sposób ochrony przez przeładowaniem”. Dlatego, w przypadku poważnych niedoborów, gdy potrzebujemy szybkiego uzupełnienia żelaza – pojawia się problem. Więcej żelaza równa się mniejsze wchłaniania i większe problemy z odpowiednim funkcjonowaniem układu pokarmowego…

Żelazo sukrosomalne (Sucrosomial® Iron)Są już na polskim rynku dostępne suplementy diety marki SiderAL® zawierające żelazo sukrosomalne (Sucrosomial® Iron), które dzięki unikalnej budowie cząsteczki w znacznym stopniu ograniczają możliwość wystąpienia uciążliwych dolegliwości.

Suplementy marki SiderAL® dostępne są na polskim rynku w czterech formach:

  • SiderAL® kapsułki – 1 kapsułka zawiera 14 mg żelaza oraz witaminy C i B12.
  • SiderAL® Forte kapsułki – 1 kapsułka zawiera 30 mg żelaza oraz witaminę C.
  • SiderAL® Gocce krople o smaku toffi – 1 ml (10 kropli) zawiera 7 mg żelaza.
  • SiderAL® Folic proszek o owocowym smaku do wysypania na język – 1 saszetka zawiera 21 mg żelaza, witaminy: C, D3, B12, B6 i kwas foliowy.

Który preparat SiderAL® wybrać? Przede wszystkim, kieruj się ilością żelaza, odpowiednią dla Ciebie.

Wchłanianie żelaza sukrosomalnego (Sucrosomial® Iron) jest około czterokrotnie wyższe od zwykłego żelaza!

Budowa żelaza sukrosomalnego

Swoją skuteczność preparaty marki SiderAL® zawdzięczają unikalnej budowie cząsteczki. Dzięki opatentowanej, trójwarstwowej otoczce żelaza sukrosomalnego (Sucrosomial® Iron) okalającej cząsteczkę pirofosforanu żelaza, żelazo wchłania się w całości bez konieczności transportu aktywnego kanałami żelaza i w niezmienionej postaci - cała porcja żelaza przenoszona jest aż do wątroby, gdzie zostanie wykorzystana do produkcji hemoglobiny i wysyci ferrytynę odpowiedzialną za magazynowanie żelaza Sam pirofosforan żelaza także znacznie szybciej dociera do tkanek, bo lepiej wiąże się z białkiem transportowym transferryną.

Ten dobrze przemyślany mechanizm daje Ci szansę na odpowiednie uzupełnienie żelaza oraz poziomu ferrytyny, zapewniając komfort, którego często brakuje podczas przyjmowania tradycyjnych preparatów żelaza.

Nie bez przyczyny podkreślamy tę cechę preparatów marki SiderAL®, bo brak przykrych dolegliwości i wchłanianie żelaza stoi na równi w rankingu zalet.

Ta forma żelaza doustnego pozwala na ograniczenie bólów brzucha, biegunek czy zaparć. Nie musimy się także martwić o nieestetyczne przebarwienia na zębach, typowych dla doustnej suplementacji żelazem.

Suplementując żelazo marki SiderAL® możesz bez wyrzutów sumienia cieszyć się kawą i herbatą, które w przypadku innych suplementów utrudniają wchłanianie żelaza.

Dlaczego tak łatwo o niedostateczną podaż żelaza w diecie? Przyczyny.

W zależności od tego w jakim punkcie życia jesteś, Twoje zapotrzebowanie może być różne.

Więcej żelaza potrzebujesz, jeśli spodziewasz się maleństwa lub jesteś szczęśliwą mamą karmiącą, a także kiedy regularnie uprawiasz sport. Jesteś Honorowym Dawcą Krwi? Twój organizm po tej szlachetnej inicjatywie może potrzebować większych dostaw żelaza, a sam przecież go nie zsyntetyzuje. Samo żelazo też jest dość trudnym „zawodnikiem”, który nie zawsze chce z nami współpracować - słabo się wchłania jeśli przyjmowane jest w postaci żelaza niehemowego, a jego biodostępność spada w towarzystwie kawy herbaty i produktów mlecznych. Musimy też pamiętać by do posiłków zawierających żelazo dodawać produkty zakwaszające, by lepiej się ono przyswoiło. Mimo przestrzegania diety i wykluczenia używek, deficyt żelaza bardzo często dotyka osoby z chorobami zapalnymi przewodu pokarmowego.

Jaką rolę pełni żelazo w organizmie człowieka?

Ponieważ rola żelaza w utrzymaniu naszego zdrowia jest ogromna, konsekwencje niedostatecznej podaży żelaza w diecie mogą być niezwykle dotkliwe.

Żelazo w naszym organizmie bierze udział w wielu ściśle powiązanych ze sobą procesach życiowych, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Odpowiada między innymi za utrzymanie prawidłowych funkcji poznawczych, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, w prawidłowym transporcie tlenu w organizmie oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Żelazo przyczynia się również do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, a także odgrywa ważną rolę w procesie podziału komórek.

Zbilansowana dieta podstawą utrzymania prawidłowej podaży żelaza

Tylko przypominamy – prawidłowo zbilansowana dieta zawierająca produkty mięsne, mleczne i warzywa strączkowe powinna być podstawą dbania o prawidłową podaż żelaza. Deficyt żelaza jest bowiem  częstym wśród niedoborów pokarmowych. Najwięcej najłatwiej przyswajalnego żelaza znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego  takich jak wątróbka, steki, ryby, jaja i drób.

To właśnie produkty mięsne bogate w żelazo hemowe znajdują się na pierwszym miejscu. Pamiętaj, by w Twojej diecie nigdy nie brakowało również roślinnych źródeł żelaza takich jak soczewica, fasola, pestki dyni zielona sałata czy brokuły. Żelazo znajdziemy również w pomidorach, a dla mnie najciekawszym źródłem bogatym w żelazo jest gorzka czekolada i kakao. I zdrowe i smaczne ;)

MATERIAŁ REKLAMOWY

Zespół Phamily.pl