Porozmawiaj z dzieckiem

Każdy z rodziców staje przed tym trudnym wyzwaniem - jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? Pierwsze dni w nowym miejscu nie są łatwe dla dziecka, a przygotowanie do szkoły to coś więcej niż tylko wspólne przygotowanie wyprawki. Wsparcie dla dziecka, rozmowa o szkole, pomoc dziecku w nauce są także bardzo ważne. Rozmowa o szkole to element przygotowania dziecka do pierwszej klasy. Warto dziecko zapytać, co myśli o nowym miejscu, jak sobie wyobraża pierwsze dni szkoły, nauczycieli i nowych kolegów. Słuchaj uważnie, nie krytykuj, odpowiadaj na pytania i spokojnie wszystko wytłumacz. Opowiedz dziecku także o swojej szkole, rówieśnikach i ulubionej nauczycielce. Przecież mama pierwszoklasisty też kiedyś była uczniem. Pierwsze tygodnie szkoły to nowe doświadczenie dla dziecka, dlatego warto skorzystać z dni otwartych w szkole. Wspólnie z dzieckiem wybierz się na zwiedzanie budynku. Pokazanie dziecku szkoły ułatwi jego adaptację i zmniejszy stres.

Nie strasz dziecka

Staraj się unikać zdań, takich jak: "W szkole będziesz musiał się uczyć" czy "początek roku szkolnego to koniec zabawy". Takie słowa tylko zestresują dziecko i spowodują niepotrzebną frustrację, która później może mieć wpływ na zachowanie i naukę dziecka w szkole. Adaptacja dziecka w nowym miejscu jest bardzo ważna i wpływa na jego gotowość do nauki. W zamian za to uświadom dziecku, że zmieni się jego harmonogram dnia, jednocześnie zapewnij mu swoje wsparcie. Dziecko powinno wiedzieć, że pójście do szkoły to nie koniec radości i zabawy, ale początek fajnej przygody.

Wspieraj i motywuj

Jak wesprzeć dziecko i jak przygotować do pierwszej klasy?

Przygotowanie do pierwszej klasy to nie tylko wyprawka szkolna, ważne jest również pozytywne nastawienie dziecka do nowych obowiązków. Ważne jest, aby tata i mama pierwszoklasisty wspierali swoje dziecko. Aby starali się zbudować dziecku pas startowy, który ułatwi naukę i adaptację w nowym miejscu. Szkoła to uczenie dziecka samodzielności, ale samodzielność dziecka nie oznacza pozostawienia go samemu sobie. Rodzic powinien wspierać i zapewnić pomoc dziecku w nauce czy rozwiązywaniu problemów. Niech dziecko wie, że zawsze może liczyć na pomoc rodzica. Pamiętaj, dziecko lubi szkołę wtedy, gdy czuje się w niej pewnie. Lęki przed szkołą, brak akceptacji rówieśników, trudności z nauką czy brak pomocy ze strony rodziców tylko pogorszą sprawę. To z kolei może wywołać daleko idące problemy z nauką. Sukces w pierwszej klasie to także zasługa rodzica!

Wyprawka szkolna - skompletujcie ją razem

Zaangażuj dziecko we wspólne zakupy i razem przygotujcie szkolną wyprawkę. Przygotowania do szkoły powinny kojarzyć się przede wszystkim z przyjemnością. Wybierzcie razem zeszyty, szkolny plecak dziecka, piórnik i książki. Pamiętaj, to dziecko będzie z nich korzystać, pozwól mu podjąć pierwsze ważne dla niego decyzje. Dodatkowo możesz zaproponować dziecku ciekawe książki. Codziennie czytaj dziecku. W ten sposób pomagasz mu opanować nową umiejętność i ułatwiasz przygotowanie do pierwszej klasy. Wybieranie szkolnej wyprawki to super zabawa i wspaniały czas spędzony z dzieckiem.

Szkoła uczy samodzielności

Pierwsze tygodnie szkoły to przede wszystkim uczenie dziecka samodzielności. Aby ułatwić dziecku rozpoczęcie nauki pozwól mu samemu decydować. Naucz dziecko samodzielności. Możliwość wyboru przy wyprawce szkolnej, samodzielność w ubieraniu czy pakowaniu tornistra, to kolejny etap w rozwoju dziecka. W ten sposób uczymy dzieci nowej umiejętności jaką jest podejmowanie decyzji, a Twoja pociecha nabierze więcej pewności siebie.

Przygotuj dziecku miejsce do nauki

W swoim domu znajdź miejsce do nauki dla dziecka. Powinno być jasne i ciche. Dziecko musi mieć dobre warunki do uczenia się. Wybierz dla dziecka biurko, wygodne krzesło oraz pojemniki na przybory szkolne. Pozwól także podjąć decyzje przy wyborze, to korzystnie wpłynie na samodzielność dziecka. Nie zapomnij o lampce na biurko, przyda się podczas jesiennych, krótkich dni. Miłym akcentem na biurku dziecka będą przybory szkolne z jego ulubionymi filmowymi bohaterami. W ten sposób nowe zadania nie będą kojarzyły się dziecku z przykrym obowiązkiem, ale przyjemnymi chwilami spędzonymi w otoczeniu jego ulubieńców.

Dziecko i pierwszy dzień szkoły

Nie tylko przygotowanie do szkoły podstawowej jest ważne, pierwszy dzień w nowym otoczeniu jest tak samo istotny. Rodzic powinien wesprzeć dziecko w pierwszym dniu szkoły. To także element przygotowania dziecka do pierwszej klasy. Dodaj dziecku odwagi i idź z nim na rozpoczęcie szkoły. Staraj się wesprzeć dziecko w tym ważnym dla niego dniu, uczestnicząc z nim w apelu, a następnie w przejściu do nowej klasy. Nowy wychowawca dziecka z pewnością zaopiekuje się swoimi podopiecznymi, ale obecność rodzica w tym dniu jest dla dziecka bezcenna. Dla rodzica jest to szansa na poznanie lepiej nauczycieli dziecka oraz pozostałych rodziców. Pamiętaj, współpraca z rodzicami innych dzieci jest ważna. To właśnie rodzice wspólnie z wychowawcą klasy będą podejmować wiele decyzji, które pomogą ułatwić i uprzyjemnić dzieciom naukę w szkole.

Nowe znajomości

Szkoła to nie tylko nauka, bardzo ważne są również kontakty z rówieśnikami. Nowi koledzy i koleżanki mają wpływ na to, czy dziecko lubi szkołę czy nie. Dziecko czuje się pewniej, gdy jest akceptowane przez rówieśników. Opowiedz dziecku o swoich przyjaźniach z czasów szkoły, na pewno chętnie wysłucha opowieści rodziców. Zapewnij dziecko, że szkoła to nie tylko nauka, ale również szansa na poznanie fajnych przyjaciół. Przerwa spędzona na szkolnym korytarzu na pewno jest fajniejsza w gronie nowych kolegów i koleżanek.

Wspólne zabawy

Mama pierwszoklasisty może uprzyjemnić przygotowanie dziecka do szkoły poprzez zabawę. Edukacja szkolna będzie łatwiejsza dzięki wspólnym zabawom. Jest wiele sposobów, które pomogą dziecku w nauce. Postaw na gry rozwijające pamięć wzrokową, koncentrację czy spostrzegawczość, mogą ułatwić dziecku rozpoczęcie nauki. Możesz też wybrać gry, które ułatwiają dziecku naukę czytania. Rodzice chcą zachęcić dziecko i metoda nauki czytania poprzez zabawę będzie najlepszym rozwiązaniem. Czytaj dziecku jak najwięcej. Jeśli chcesz także rozwijać zdolności manualne swojej pociechy wybierz gry, podczas których można rysować, kleić i lepić. Tego typu gry mogą ułatwić dziecku naukę pisania. Jeśli tylko poświęcisz chwilę na wspólną zabawę z dzieckiem, sukces w pierwszej klasie gwarantowany!

Zasady higieny w szkole

To o czym jeszcze warto wspomnieć to zasady higieny w szkole. Wyjaśnij dziecku na czym one polegają i dlaczego powinno się je przestrzegać. Przede wszystkim przypomnij dziecku o częstym myciu rąk. Dziecko powinno zakrywać nos i usta podczas kichania i kasłania. Zasady higieny w szkole są bardzo istotne i wymagane przez większość szkół. Higiena znacząco wpływa na odporność dziecka, dlatego warto o niej pamiętać.

Pierwsze tygodnie szkoły

Przygotowania od przedszkolaka do pierwszaka nie kończą się po 1 września. Wsparcie dziecka jest ważne także po rozpoczęciu roku szkolnego. Rolą rodzica jest wspieranie i nauczenie dziecka radzenia sobie z problemami. Codziennie rozmawiaj z dzieckiem o jego dniu spędzonym w szkole, o tym co ciekawego się wydarzyło, co lubi, co sprawia mu trudność. Pomocne będą pytania: "Co fajnego było dzisiaj w szkole?"; "Czy wydarzyło się dzisiaj coś ważnego?"; "Jak się dzisiaj czułeś w nowej szkole?". Ważne, abyś jako rodzic nie skupiał swojej uwagi tylko na ocenach i wynikach swojej pociechy. Zwykła rozmowa ma też duże znaczenie dla Twojego dziecka. Adaptacja dziecka w szkole jest ważna, a najlepiej ją ocenisz właśnie poprzez rozmowę. Dodatkowo sprawdzisz gotowość do nauki dziecka i ocenisz, kiedy potrzebuje Twojej pomocy.

Gdy wydarzy się coś przykrego

Nasze dziecko nie uniknie przykrych sytuacji w szkole, nawet gdy będziemy je bardzo mocno chronić. Co robić, gdy nasze dziecko spotka przykra sytuacja?

Przede wszystkim porozmawiajmy z dzieckiem, starajmy się zrozumieć sytuację. To co dla nas wydaje się błahym problemem, dla naszego dziecka wydaje się nie do przeskoczenia. Zatem nie umniejszajmy problemów dziecka i przede wszystkim ich nie bagatelizujmy. Nie krytykujmy dziecka, tylko starajmy się zaproponować rozwiązanie problemu. Jeśli problem jest zbyt poważny, abyśmy rozwiązali go sami, skontaktujmy się z wychowawcą. Uśmiechnięte dziecko i poczucie bezpieczeństwa, które mu dajesz poprzez rozmowę, jest niezwykle dla niego ważne. Uczenie małych dzieci reagowania na stresujące sytuacje jest trudne i wymaga dużego zaangażowania rodzica.

Strach ma wielkie oczy

Nowe miejsce oraz nowe obowiązki mogą wzbudzać uczucie niepokoju u każdego pierwszoklasisty. Każda zmiana to wielkie wydarzenie dla dziecka. Przy braku wsparcia ze strony dorosłych oraz bagatelizowaniu emocji dziecka, nasza pociecha może niepotrzebnie się stresować. Zachowanie dziecka może wykazywać negatywne cechy, takie jak:

 • wycofanie

 • brak zaufania do rodziców

 • obawa

 • frustracja.

Bardzo ważna, w procesie adaptacji do nowych obowiązków, jest rola rodziców. Wsparcie, rozmowa oraz zrozumienie są kluczowe jeśli chcemy ułatwić dziecku naukę oraz akceptację tak wielu zmian. Rolą rodzica jest budowanie pozytywnego nastawienia u dziecka do szkoły i pomoc w nauce. To co rodzic powinien zapewnić swojemu dziecku to:

 • samodzielność

 • poczucie bezpieczeństwa

 • pomoc w nauce

 • rozmowa

 • wyrozumiałość.

Częste błędy rodziców

Każdy popełnia błędy, jednak czasami rodzice zbyt ambitnie podchodzą do nowej roli dziecka. Czego nie powinni robić rodzice?

 • zbyt szybko oczekiwać adaptacji dziecka w szkole - nie wywieraj presji na dziecku ani nie okazuj zniecierpliwienia, gdy dziecko po raz kolejny przychodzi do Ciebie z problemem,

 • oczekiwać samych dobrych ocen - świetnie, gdy Twoje dziecko jest prymusem, ale zbyt duży nacisk na dobre oceny może wywołać u dziecka tylko frustrację,

 • obarczać dziecko zbyt dużą liczbą obowiązków - dla naszego dziecka chcemy jak najlepiej, dlatego staramy się je dobrze wyedukować. Dodatkowe lekcje pływania, języka obcego, gry na fortepianie - ich nadmiar może tylko niepotrzebnie przytłoczyć dziecko i być źródłem dodatkowego stresu,

 • budować poczucia: dziecko musi a nie chce - dziecko będzie miało mniej chęci do codziennych obowiązków, gdy będziemy zbyt mocno je na nim wymuszać.

Pójście do szkoły to dla rodziców i dziecka nowa sytuacja. Rodzic powinien rozpoznać gotowość dziecka do nauki. Poprzez rozmowę możemy wzmocnić wiarę naszej pociechy we własne zdolności i umiejętności, pokazać pozytywne cechy dziecka. Pamiętajmy, przygotowanie do szkoły podstawowej i adaptacja dziecka mają być przyjemnością, a nie wywoływać niepotrzebny niepokój. Zapewnij swoje dziecko, że zawsze będziesz z niego dumne. Twoje dziecko powinno czuć, że jest akceptowane i kochane bez względu na wyniki. Nauka w szkole nie każdemu przychodzi łatwo. Jeśli się coś nie uda, wspólnymi siłami możecie to przecież naprawić.

Jak przygotować swoje dziecko do pierwszej klasy?

Przygotowanie dziecka do szkoły nie kończy się na kupieniu wyprawki. Ważne jest też odpowiednie wsparcie dla dziecka, pokazanie dziecku szkoły i zrozumienie w tym ważnym dla niego czasie. W przyszłości zaprocentuje to nie tylko dobrymi ocenami, ale również pozytywnym nastawieniem dziecka do nauki. Dziecko potrzebuje pomocy nie tylko w nauce, ale także w rozwiązywaniu problemów. Naucz dziecko samodzielności, pozwól na podejmowanie decyzji. Ważne jest dziecko i jego poczucie bezpieczeństwa. Niech dziecko wie, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc. Droga od przedszkolaka do pierwszaka nie jest łatwa, ale przy odpowiednim wsparciu rodziców może być bardzo przyjemna.

Katarzyna Mroczek


Jest absolwentką kierunku Zarządzanie ze specjalizacją E-biznes i profesjonalna komunikacja. Swoje doświadczenie zdobywa m.in. w jednej z wiodących, polskich firm farmaceutycznych. Od zawsze lubiła pisać, a blog i social media to doskonałe miejsca na realizację jej pasji.  Poza pracą uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi, ich kulturę oraz tradycje.