Narodziny dziecka to zawsze ważne wydarzenie w życiu każdego rodzica. Kiedy na świat przychodzi nowy członek rodziny, dotychczasowy świat świeżo upieczonych rodziców całkowicie się zmienia. W pierwszych tygodniach ciężko znaleźć chwilę dla siebie, dlatego warto na ten ważny moment wszystko odpowiednio przygotować. Przeczytaj nasz krótki poradnik i jak najlepiej zaplanuj swój czas przed porodem.

Unikaj stresu

Kobieta w trakcie ciąży powinna unikać stresujących sytuacji. Oczywiście nie można całkowicie wyeliminować stresu z naszego życia. Problem pojawia się wtedy, gdy kobieta stresuje się przez cały okres trwania ciąży.

Permanentny stres może mieć duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, zwiększyć ryzyko poronienia, a nawet być przyczyną przedwczesnego porodu. W przypadku silnego stresu np. z powodu utraty kogoś bliskiego, rozstania, choroby, dziecko odczuwa i reaguje na zmiany nastroju przyszłej mamy.

Co można zrobić, by zmniejszyć stres?

 • po pierwsze – posłuchaj relaksującej muzyki, dźwięki wyciszają umysł,
 • po drugie – zafunduj sobie masaż u profesjonalnego masażysty,
 • po trzecie – weź prysznic lub kąpiel, woda kojąco wpływa na zmysły i pozwala się uspokoić, zmniejszając niepotrzebne napięcia.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań i ciąża przebiega prawidłowo, warto zadbać o ruch w ciąży. Najlepiej ćwiczyć ze specjalistą, który odpowiednio dobierze ćwiczenia dla kobiet ciężarnych. Duży wysiłek fizyczny nie jest zalecany, ćwiczenia mają pomóc przyszłym mamom przygotować się do porodu, zmniejszyć bądź wyeliminować bóle kręgosłupa oraz obrzęki.

Polecane aktywności dla kobiet ciężarnych:

 • joga,
 • pilates,
 • pływanie,
 • ćwiczenia na piłce.

Czytaj i poszerzaj wiedzę

Czas przed porodem jest doskonałym momentem na poszerzanie wiedzy na temat ciąży i rozwoju dziecka. Na rynku jest wiele praktycznych poradników, które, miesiąc po miesiącu, przygotują przyszłą mamę do porodu. Dużo praktycznych porad znajdziesz również w Internecie, skąd warto czerpać wiedzę od innych mam, chętnie dzielących się swoim doświadczeniem.

Szkoła rodzenia to dobry pomysł

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla młodych rodziców. W zajęciach bierze udział zarówno przyszła mama, jak i ojciec dziecka. Do szkoły rodzenia można zapisać się po ok. 20. tygodniu ciąży. Podczas spotkań poruszane są tematy zarówno dotyczące przebiegu ciąży, przygotowań do porodu jak i pierwszych dni opieki nad noworodkiem. Uczestnicy zajęć poznają szereg praktycznych umiejętności związanych, m. in. z oddychaniem podczas porodu, przewijaniem czy kąpielą Maluszka. Dodatkowo, spotykając inne pary, przekonasz się, że nie tylko Tobie towarzyszy stres i lęk związany z przyszłym rodzicielstwem.

Przygotuj wyprawkę dla dziecka

Okres ciąży to długi czas na przygotowanie wyprawki dla dziecka. W internecie można śledzić wyprzedaże i w ten sposób, za nieduże pieniądze, skompletować najpotrzebniejsze rzeczy dla dziecka. Jeśli masz możliwość pożyczenia ubranek od rodziny czy przyjaciół warto skorzystać z takiego rozwiązania. Dzieci szybko rosną i nie ma sensu w pierwszych miesiącach wydawać fortuny na nowe ubranka, które za chwilę okażą się zbyt małe. Ubranka dla noworodka najlepiej wypierz w 60. stopniach.

W przypadku korzystania z butelek, smoczków czy laktatora koniecznie wyparz akcesoria przed ich użyciem.  Zadbaj również o siebie i sposób karmienia piersią. W tym celu warto zakupić muszle laktacyjne, które mogą okazać się niezbędne zaraz po porodzie.

Podstawowa wyprawka powinna zawierać ubranka:

 • czapeczki,
 • kilka sztuk bawełnianych śpioszków i pajacyków,
 • bawełniane skarpety bez ściągaczy,    
 • kilka sztuk body z krótkim i długim rękawem,
 • ocieplany kombinezon na chłodne dni,
 • lekka kurteczka na cieplejsze dni.

Potrzebne też będą kosmetyki i akcesoria dla niemowląt:

 • wanienka,
 • miękka myjka,
 • szczoteczka do włosów z miękkiego włosia,
 • termometr,
 • oliwka dla niemowląt,
 • mydło bezzapachowe,
 • krem bądź maść na odparzenia,
 • gruszka gumowa lub aspirator do usuwania wydzieliny z noska,
 • mokre chusteczki dla niemowląt,
 • smoczek.

I to, co jest niezbędne dla każdej mamy - duży zapas pieluszek jednorazowych.

Przygotuj kącik dla niemowlaka

Kiedy mamy już skompletowaną wyprawkę, możemy zadbać o pokój dla Maluszka. Urządzanie pokoju bądź kącika dla dziecka można rozpocząć nawet pod koniec ciąży. Pamiętaj jednak, aby ten czas był wystarczająco długi w przypadku malowania ścian. Farba powinna zdążyć wyschnąć, a zapach wywietrzeć.

Wybieranie mebli do pokoju dziecinnego to ogromna frajda dla przyszłych rodziców. W pokoju powinno znaleźć się łóżeczko, szafka bądź komoda na ubranka oraz przewijak. Pozostałe wyposażenie pokoiku to już inwencja twórcza rodziców.

Spakuj wcześniej torbę do szpitala

Mimo że lekarz wyznacza przybliżony czas porodu, to czasami dziecko może pojawić się na świecie dużo wcześniej niż planowaliśmy. Dlatego torbę, którą planujemy zabrać do szpitala, warto spakować pomiędzy 30. a 32. tygodniem ciąży.

Lista najpotrzebniejszych rzeczy jest zwykle udostępniona na stronie szpitala. Przed wizytą w szpitalu postaraj się załatwić wszystkie ważne sprawy. Po porodzie może być już znacznie trudniej znaleźć wolną chwilę.

Wybierz pediatrę

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swoje dziecko, to warto wcześniej wybrać przychodnię oraz lekarza. Sprawdź, ile i jakie przychodnie znajdują się w Twojej okolicy, zasięgnij opinii mam mieszkających w sąsiedztwie, a także poszukaj opinii w internecie na temat danej placówki czy lekarza.

Kup fotelik do samochodu

Dla każdego rodzica bezpieczeństwo jego dziecka jest priorytetem. Zakup fotelika samochodowego jest bardzo ważny, dlatego warto odwiedzić profesjonalny sklep i zasięgnąć rady wykwalifikowanego pracownika. Dodatkowo można sprawdzić montowanie fotelika w samochodzie, aby nie mieć później problemów i dodatkowego stresu w dniu wyjścia ze szpitala.

Jedz zdrowo

Po porodzie świeżo upieczona mama może mieć trudności ze znalezieniem czasu na gotowanie zdrowych i wartościowych posiłków. Wykorzystaj czas przed porodem i zamroź podstawowe produkty, które dodasz potem do swoich potraw. Zaopatrzenie się w produkty z długim terminem przydatności, takie jak kasza, mąka czy ryż, to równie dobre rozwiązanie. Nie będziesz musiała później poświęcać czasu na planowanie zdrowych i lekkostrawnych posiłków. Pamiętaj, że przy karmieniu piersią nie powinnaś jeść pikantnych potraw.

To, co najważniejsze, przed porodem zrelaksuj się i wyśpij. Pamiętaj, że nawet najlepsze książki i najwspanialsi doradcy nie ustrzegą Cię przed popełnieniem błędu, póki sama nie poznasz swojego Maluszka. Cierpliwość i opanowanie to klucz do sukcesu i szczęśliwego macierzyństwa. Szczęśliwa mama równa się szczęśliwe dziecko, a popełnianie błędów to jeszcze nie koniec świata.

Katarzyna Mroczek


Jest absolwentką kierunku Zarządzanie ze specjalizacją E-biznes i profesjonalna komunikacja. Swoje doświadczenie zdobywa m.in. w jednej z wiodących, polskich firm farmaceutycznych. Od zawsze lubiła pisać, a blog i social media to doskonałe miejsca na realizację jej pasji.  Poza pracą uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi, ich kulturę oraz tradycje.