Jest taki magiczny czas, tylko raz w roku, kiedy świąteczny klimat i radość świętowania udziela się chyba każdemu - to Święta Bożego Narodzenia.

Za co lubimy Boże Narodzenie? Za zapach choinki w domu, za zapach mandarynek, za wyjątkowe smaki wigilijnych potraw, a dzieci uwielbiają Święta Bożego Narodzenia za prezenty od Świętego Mikołaja. To również okres pielęgnowania rodzinnych tradycji, przekazywanych od pokoleń, kiedy cała rodzina siada przy wigilijnym stole.

To jest właśnie magia tych Świąt!

Rodzinne Święta Bożego Narodzenia

Tak, lubimy Boże Narodzenie, te wyjątkowe chwile, które spędzamy w gronie najbliższych. Dla wielu z nas są to najważniejsze święta w roku. W nadmiarze codziennych obowiązków jesteśmy zabiegani, nie mając czasu na spotkania z bliskimi. Święta Bożego Narodzenia to jedyny czas, kiedy spotkania rodzinne nabierają innego charakteru. Przy wigilijnym stole spotykamy się całą rodziną, z dawno niewidzianymi krewnymi i możemy porozmawiać bez pośpiechu. To czas kiedy jesteśmy dla siebie życzliwsi i czujemy otaczającą nas atmosferę świąt. Klimat Bożego Narodzenia tworzą chwile spędzone w gronie bliskich, wsłuchiwanie się w historie rodzinne czy śpiewanie kolęd. Nie ma drugiego tak magicznego i niepowtarzalnego czasu w roku.

Prezenty

Bez prezentów nie ma Świąt Bożego Narodzenia! Wręczanie świątecznych prezentów to ważny i ekscytujący moment każdego wigilijnego wieczoru, na który najbardziej czekają dzieci. "Co w tym roku przyniesie Święty Mikołaj?"; "Czy pod choinką znajdę mój wymarzony prezent?" - to najczęściej zadawane pytania przez najmłodszych. Uśmiech na twarzy naszej pociechy na widok wymarzonej zabawki to dla wielu rodziców bezcenne chwile. Prezenty dla dorosłych również nabierają wyjątkowego znaczenia, gdy są wybrane z myślą o konkretnej osobie.

Świątecznych dekoracji czar

Nic tak nie nadaje świątecznego charakteru jak bożonarodzeniowe dekoracje. Dmuchany Święty Mikołaj, Rudolf renifer z czerwonym nosem, migające ozdoby to stałe elementy każdego wystroju. Jest kolorowo i świątecznie w niejednym ogrodzie czy na balkonie. Oczywiście nie zapominamy także o wnętrzu domu czy mieszkania. Tam również można zobaczyć świąteczne dekoracje w każdym niemalże zakątku.

Nikomu również nie przeszkadza świąteczny, kiczowaty sweterek cioci czy wujka, który dopełnia ten bożonarodzeniowy klimat. W tym czasie wszystkie kolory i świąteczne wzory są dozwolone, a im bardziej kolorowo, tym bardziej czujemy klimat świąt.

Choinka

Czy ktoś może sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez choinki? Chyba nie. Właśnie pięknie przystrojone, zielone drzewko, jest symbolem tych wyjątkowych świąt. Dzieci cały rok czekają na moment, kiedy będą mogły przygotować własnoręcznie różnego rodzaju ozdoby czy łańcuchy, a potem powiesić je na choince.

Tak, choinka to niekwestionowana królowa Bożego Narodzenia. Prawdziwa czy sztuczna, duża czy mała, choinka to must have w każdym domu podczas Świąt Bożego Narodzenia. Całości dopełniają piękne ozdoby i choinkowe lampki, które nadają wyjątkowy klimat.

Świąteczne pyszności

Wielu z nas cały rok czeka na tradycyjne wigilijne jedzenie. Przeróżne potrawy z grzybami, ryby przyrządzone na wielorakie sposoby czy wigilijny barszcz to smaki naszego dzieciństwa. W tym czasie porzucamy wszystkie diety, wagę łazienkową chowamy w najgłębsze zakamarki naszego domu i rozpieszczamy nasze podniebienie tymi świątecznymi smakami. Podczas Świąt Bożego Narodzenia nie umiemy sobie odmówić tych wszystkich pyszności. Stół wigilijny wprost ugina się od tradycyjnych potraw i słodkich wypieków, a nasz zdrowy rozsądek gdzieś znika. Bo jak tu sobie odmówić takich wspaniałych wigilijnych przysmaków?

Czas Bożego Narodzenia to nie tylko chwile spędzone z rodziną, ale również okazja do pielęgnowania rodzinnych, polskich tradycji. Oprócz wigilijnych potraw na stole powinno znaleźć się jedno puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca oraz sianko pod obrusem na dobrą wróżbę szczęścia i życia w dostatku przez następny rok.

Świąteczne hity

Nie tylko dekoracje tworzą klimat Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie nie może zabraknąć świątecznych piosenek czy filmów. Kolędy usłyszymy w każdym radiu, a bożonarodzeniowe symbole zobaczymy w każdym programie telewizyjnym. Czy je lubimy czy nie, nie uda nam się przed nimi uciec. Jest jednak wielu wielbicieli tych świątecznych szlagierów, powtarzanych co roku. Wszyscy słyszeli świąteczną Mariah Carey czy widzieli po raz kolejny film "Kevin sam w domu". Mimo że są to zagraniczne produkcje, to wpisały się w naszą polską tradycję i wiele osób nie potrafi już wyobrazić sobie bez nich Świąt Bożego Narodzenia.

Wolne od pracy i szkoły

Nie da się ukryć, że to co lubimy w Święta to czas wolny. Spędzamy go wtedy leniwie, w otoczeniu rodziny i przy wigilijnym stole. W tym czasie nie zapominajmy też o aktywności. Warto wybrać się z rodziną na spacer do lasu czy parku, pooddychać świeżym powietrzem i spalić kalorie po świątecznych pysznościach. To również chwila na odpoczynek po przedświątecznych przygotowaniach, relaks i rozkoszowanie się klimatem Świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia to wspaniały i magiczny czas. Nawet jeśli nie jesteście zwolennikami Bożego Narodzenia to z pewnością świąteczna atmosfera udzieli się i Wam. I właśnie to jest niesamowite! Wszechobecne dekoracje, znane świąteczne przeboje czy zapach choinki tworzą magię Świąt Bożego Narodzenia. I pomimo, że okres przedświąteczny to czas sporych wydatków, gorączki zakupowej, masy dodatkowych obowiązków czy wielu godzin spędzonych w kuchni na gotowaniu, to i tak uwielbiamy ten niepowtarzalny świąteczny klimat.

Życzymy Wam spokojnych i szczęśliwych Świąt oraz pięknych prezentów pod choinką!

Redakcja Phamily.pl

Katarzyna Mroczek


Jest absolwentką kierunku Zarządzanie ze specjalizacją E-biznes i profesjonalna komunikacja. Swoje doświadczenie zdobywa m.in. w jednej z wiodących, polskich firm farmaceutycznych. Od zawsze lubiła pisać, a blog i social media to doskonałe miejsca na realizację jej pasji.  Poza pracą uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi, ich kulturę oraz tradycje.