Skóra gładka, jak pupa niemowlaka. Kiedy zamykacie oczy, to widzicie, jak jest piękna i nieskalana? Znacie to powiedzenie, prawda? Delikatna w dotyku, wręcz jedwabna. Doskonała. I bardzo wrażliwa! Niemowlak posiada niemal dwa razy cieńszą skórę od naszej i zdecydowanie trudniej mu radzić sobie z atakującymi ją mikroorganizmami, zwłaszcza w tak narażonym na podrażnienia miejscu, jak pupa. Ta sama pupa dziecka, którą szczelnie otulamy pieluszką, a która niespecjalnie, ale niechcący może ją ocierać, a niezmieniona w odpowiednim momencie dodatkowo narażać na podrażnienia, ta pupa nie ma lekko! Zdrowa skóra maluszka to priorytet i marzenie każdej mamy. Co zrobić, żeby utrzymać jej kondycję w idealnym stanie? Jak walczyć z potencjalnym widmem grożącym odparzeniem pupy i czy mamy szansę się obronić przed inwazją pieluszkowych podrażnień? Jasne, że tak! Nie ma rzeczy niemożliwych, a mamy są tego najlepszym przykładem. Usiądźcie wygodnie i poznajcie dobre praktyki, które pomogą Wam nieco uspokoić dręczące Was obawy. 

Jak dbać o skórę niemowlaka?

Z doświadczenia wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego zacznijmy od dobrych praktyk dbania o niemowlęcą pupę, czyli od kodeksu profilaktyki codziennej :)

Po pierwsze dobra pielęgnacja. Pupcię należy oczyszczać dokładnie za każdym razem przy zmianie pieluszki, najlepiej chusteczkami nawilżanymi, które mają w swoim składzie dodatek bawełny. Powinny nie tylko przyjemnie nawilżać skórę, ale również chronić ją przed podrażnieniami. Nie dajmy się zwieść zakamarkom! Myjmy dokładnie i wszędzie (dziewczynki techniką do tyłu w stronę plecków, to bardzo ważne) i za każdą zmianą nakładajmy odpowiedni krem, tworzący przezroczystą barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami drażniącymi, jak np. wilgoć w pieluszce.

Po drugie przewijak to nasz przyjaciel. Zmieniamy pieluszki często (co 2 lub 3 godziny, lub częściej w razie potrzeby), zapewniając komfort i wygodę skórze naszych pociech. Noworodki potrafią zrobić kilkanaście kupek w ciągu doby, co jest nie lada wyczynem, prawda? Stwórzcie przyjemny kącik przewijania, w którym będziecie miały Wasz niezbędnik pieluszkowy: chusteczki, krem, pieluszki i odpowiednie rzeczy do podziwiania dla maleństwa. W końcu to będzie częste miejsce Waszych odwiedzin :) Zmienianie pieluszek poza domem? Kobieca torebka zniesie i to, przecież nie od dziś wiadomo, że mamy tam absolutnie cały świat (a na pewno jego potrzebną część), więc pamiętajcie, by zawsze być przygotowane na ewentualność zmiany pieluszki w każdych warunkach.

Po trzecie: wietrzenie podczas zabawy. Skóra niemowlaka potrzebuje odpoczynku i oddechu, dlatego wietrzmy ją tak często, jak to możliwe. Wykorzystajmy ten czas na bliskość i zabawę z naszym skarbem. W końcu każda chwila się liczy, a my będziemy czuły, że robimy wszystko, co w naszej mocy, by uszczęśliwiać nasze maleństwo.

Podrażniona skóra u niemowlaka

Pupa jest czerwona, piecze, a maluszek jest smutny? Nie panikujmy. Nawet najlepsza pielęgnacja nie jest w stanie zapobiec wszystkiemu. Najważniejszy jest plan, a najłatwiej stosować go według zasad: częściej zmieniać pieluszki (dbajcie o jakość pieluch, najlepsze są te bez barwników, dodatków zapachowych i chloru), dokładnie oczyszczać pupę (możecie przemywać letnią, przegotowaną wodą), być delikatną przy osuszaniu (nie pocierajmy pupy maluszka), wietrzyć pupę kilka razy dziennie i stosować krem ochronny wspomagający leczenie odparzeń.

Odpowiednia pielęgnacja i dobre nawyki pomogą nam uchronić nasze dziecko przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, związanymi z noszeniem pieluszek. Kochane Mamy nie martwy się na zapas, nie panikujmy, tylko starajmy się działać i odpowiednio reagować w każdej sytuacji. Jeśli macie wątpliwości lub nie jesteście pewne, zawsze warto sięgnąć po radę specjalisty i skontaktować się z lekarzem. Zdrowie naszych maleństw jest dla nas najważniejsze. Zdrowe dziecko to szczęśliwe i beztroskie dziecko, a także więcej momentów na przeżywanie wspólnej radości z bliskości, miłości i okazji do tworzenia wspaniałych wspomnień. Niech kobieca intuicja i matczyna moc będą z Wami! :)

 
Phamily.pl